اختلال رفتاری در غروب (غروب زدگی) 

راهکارهایی جهت کنترل این وضعیت:

  • روشن گذاشتن چراغ ها اغلب مؤثر و سودمند است. ممکن است توضیح دادن به فرد در مورد اینکه در چه مکانی می باشد و چه چیزی رخ می دهد مفید باشد.
  • تلاش بیمار در طول روز جهت درک از محیط و تصحیح اشتباهاتش خسته کننده است. بنابراین تحملش برای تنش در پایان روز کمتر می شود. در پایان روز شما نیز خسته تر هستید و ممکن است تا حدودی خستگی تان را به بیمار آشفته منتقل نموده باعث ایجاد واکنشهای ناگوار و فاجعه آمیز گردید.
  • برای بیمار در طول روز برنامه ریزی نمایید، طوری که انتظارات کمتری در غروب از او داشته باشید. به عنوان مثال حمام کردن را که اغلب برای بیمار مشکل است برای صبح یا اوایل بعدازظهر برنامه ریزی نمایید.
  • گاهی اوقات بیشتر فعالیت ها درمنزل به هنگام غروب رخ می دهند. این مسئله باعث آشفتگی و تحریک پذیری بیماری که از قبل خسته و سردرگم است می شود. به عنوان مثال؛ آیا شما تلویزیون روشن می کنید؟ آیا افراد زیادتری هنگام غروب در منزل هستند؟ آیا شما مشغول پختن شام هستید؟‌ آیا فرزندان خواهند آمد؟ خسته شدن ممکن است درک و فهم وی را از آنچه در جریان است مشکل تر کند و باعث ایجاد رفتارهای ناگوار گردد.
  • اگر امکان دارد، سعی کنید تعداد اتفاقات اطراف بیمار را در زمان سخت روز (غروب) کاهش دهید یا فعالیت های خانواده را به جایی دور از وی منتقل نمایید. همچنین مهم است که برای فعالیت های روزانه تان برنامه ریزی کنید تا هنگام وخیم تر شدن حال بیمار هنگام غروب تحت فشار و استرس نبوده و پر انرژی و سر حال باشید. به عنوان مثال اگر زمانی شما مشغول تهیه شام هستید بیمار آشفته تر و نگران تر می شود، سعی کنید غذاهای ساده ای را برای شام در نظر بگیرید یا از قبل تهیه نمایید یا اینکه می توانید غذای ناهار و شام را هنگام ظهر با هم طبخ نمایید.
  • گاهی اوقات مشکل زمانی است که بیمار توجه دائمی شما را می خواهد و هنگامی که مشغول به کارهای دیگر هستید پر توقع تر می شود. شاید زمانی که مشغول کاری هستند بتوانید او را نزدیک خودتان به کاری ساده مشغول نمایید یا از فردی دیگر در منزل بخواهید تا او را سرگرم نماید. گاهی هم زمانی که هیچ روشی مؤثر نبود مجبور هستید که با پزشک در مورد برنامه و زمان داروها مشورت نمایید.
  • دوره های بی قراری و بی خوابی ممکن است بخشی اجتناب ناپذیر از آسیب مغزی باشد. بیمار عمدا و آگاهانه این اعمال را انجام نمی دهد حتی اگر ممکن است به نظر رسد که دوست دارد در زمان هایی که شما کارهای زیادی دارید با شما لجبازی و به اصطلاح خود را برای شما لوس کند.

همچنین نکات کلیدی زیر اغلب کمک کننده است:

– سعی کنید در این ساعات بیمار را مشغول شنیدن موسیقی، خوردن عصرانه یا فعالیت های دیگر نمایید.

– می توانید در این ساعات با وی به پیاده روی بروید.

– فعالیتهای مهم و دشوار برای بیمار در این ساعات برنامه ریزی نکنید.

– گاه میتوان ساعت را دستکاری نمود و یا برای پنهان کردن تاریک شدن تدریجی هوا از پرده ضخیم و روشن نمودن زودهنگام چراغها (قبل از تاریکی) استفاده کرد.

– به اعضای خانواده یا سایر پرستاران برای حفظ آرامش بیمار تذکرات لازم را بدهید.