مراقبت کنندگان باید بدانند

افسردگی مراقبت کنندگان فرد مبتلا به بیماری آلزایمر . شاید شما هم خود را در حال ضرب و شتم یا فریاد کشیدن بر سر بیمارتان دیده باشید. شاید حتی به خود قول داده باشید که دیگر این اتفاق رخ نخواهد داد اما باز هم به طریقی رخ می دهد. بنابراین در هنگام مراقبت از فرد مبتلا به دمانس و آلزایمر، برای اعضاء خانواده کاملا طبیعی است که به دلایل مختلف از جمله دلایل زیر احساس گناه نمایند:

  • رفتارهایی که در گذشته با بیمار داشته اند.
  • رفتارهایی که به دلیل شرمنده شدن از رفتارهای ناشایست بیمار داشته اند.
  • عصبانی شدن از بیمار و آرزوی مرگ وی یا آرزو کردن در مورد نداشتن مسئولیت مراقبت از بیمار
  • گاهی اوقات افراد احساس می کنند که بیمار، خود باعث می شود که آنها احساس گناه کنند. مثلا می گویند: «به من قول بده که هرگز من را به خانه سالمندان نسپاری» یا «اگر من را دوست داشتی اینگونه با من رفتار نمی کردی»
  • در مورد داشتن برنامه های تفریحی و گذراندن وقت با دوستان (بدون حضور بیمار و به ویژه هنگامی که بیمار، همسر اوست و همیشه اکثر کارها را با یکدیگر انجام می داده اند).
  • به واسطه انجام اقداماتی که باعث می شود استقلال بیمار کاهش یابد به طور مثال منع کردن بیمار از رانندگی یا تنها زندگی کردن وی، اقدامی مشکل برای اعضاء خانواده می باشد.

در حقیقت عصبانی شدن و از کوره در رفتن به خودی خود مشکل ساز  و ترسناک نبوده و هشداری است که نشان می دهد شما به دلیل فشار مسئولیت نیازمند کمک هستید. عصبانیت در مراقبان شایع است. فریاد زدن بر سر بیمار نیز شایع و طبیعی است اما باید آن را به عنوان هشداری جهت شروع افزایش خستگی و درماندگی مراقب دانست. حتی اگر این مسئله یک بار اتفاق افتاده باشد، یک علامت هشدار دهنده است. اگر کنترلتان را از دست داده و عصبانی می شوید و کارهایی را انجام می دهید که بعدها پشیمان می شوید، باید کمک بگیرید:

–   شما نیازمند این هستید که به طور منظم از بیمارتان دور شوید.

–    به فردی نیاز دارید که بتوانید با او صحبت کنید، فردی که بتوانید از خستگی ها و درماندگی هایتان با او صحبت کنید.

–     باید وظایف مراقبت های تمام وقت تان را بر عهده فرد دیگری بگذارید مثلا مرکز مراقبت روزانه یا پرستار در منزل.

با انجمن آلزایمر تماس گرفته و در گروه های حمایت کننده اش شرکت نمایید که راه حل چنین مشکلاتی را می دانند و شما را در زمینه منابع کمکی، یاری می نمایند.