اختلال حافظه در افراد مبتلا به دمانس

تاریخ انتشار:بهمن ۲۴, ۱۳۹۴
اختلال حافظه در افراد مبتلا به دمانس

اختلال حافظه در افراد مبتلا به دمانس

اختلال حافظه در افراد مبتلا به دمانس یعنی اینکه مبتلایان به دمانس و بیماری آلزایمر،  مطالب را به سرعت فراموش می کنند. زندگی برای فردی با اختلال حافظه ممکن است شبیه آمدن به سینما در اواسط فیلم باشد. فرد آنچه را که هم اکنون در حال نمایش است مى بیند اما هیچ اطلاعى در مورد آنچه که قبلاً رخ داده است ندارد.

افراد مبتلا به دمانس ممکن است بگویند که با یکی از دوستانشان تلفنی تماس خواهندگرفت، اما فراموش کنند که آن را انجام دهند. ممکن است شروع به تهیه غذایی بکنند، اما فراموش کنند که اجاق گاز را خاموش کنند. ممکن است فراموش کنند که الان چه وقتی است و کجا هستند. فراموشی رویدادهای اخیر عجیب به نظر می رسد درحالیکه فرد قادر به یادآوری اتفاقات گذشته های دور به طور واضح می باشد.

افراد فراموشکار ممکن است اتفاقات گذشته های دور را بیشتر از رویدادهای اخیر به یاد بیاورند یا ممکن است بعضی چیزها را به یاد آورده اما بعضی چیزها را به خاطر نیاورند. این شرایط مربوط به روش ذخیره و دریافت اطلاعات در مغز می باشد و چیزی نیست که فرد عمداً آن را انجام دهد.

توجه داشته باشید که انتخاب راهکار مناسب جهت بهبود عملکرد حافظه و کمک به بیمار در یادآوری اشیاء بستگی کاملی به شدت دمانس و اینکه او اکنون در چه مرحله ای از دمانس است ، دارد. فرد مبتلا به دمانس خفیف ممکن است از یادآوری هایی برای کمک به خود استفاده کند. در صورتی که فرد مبتلا به دمانس شدید به خاطر عدم توانایی در استفاده از چنین کمک هایی سرخورده تر می شود.

اگر برای بیمارانی که قادر به خواندن هستند دستورالعمل هایی بنویسید، می توانند کارهای روزمره شان را انجام دهند. یادداشت نمودن نامها و شماره تلفن های افراد آشنا نیز می تواند کمک کند. در صورت خارج شدن از منزل برای وی بنویسید که کجا می روید. اگر در زمان صرف غذا در منزل نخواهید بود به منظور یادآوری برای او یادداشتی مبنی بر صرف غذا بنویسید.

استفاده از ساعت و تقویم هم می تواند در به یاد آوردن اینکه هم اکنون چه زمانی است به بیمار کمک کند. روی روزهایی را که می گذرند خط بزنید. قرار دادن لیستی ساده از فعالیت های روزانه در جائی که بیمار قادر به مشاهده آن باشد اغلب مؤثر خواهد بود. یک برنامه منظم و مرتب و ثابت روزانه نسبت به برنامه متغیر، آشفتگی کمتری ایجاد می کند.