برنامه ریزی برای آینده ی مراقب

تاریخ انتشار:بهمن ۲۴, ۱۳۹۴

به بچه ها توضیحات لازم را در مورد بیماری آلزایمر بدهید

برنامه ریزی برای آینده ی مراقب :

خانواده:

اعضای خانواده می توانند با گوش دادن به نظرات هم، با یکدیگر همدردی نمایند. باید به خاطر داشت که هر یک از افراد خانواده با این مسئله برخورد متفاوت خواهند داشت و هیچکدام از راهها بهتر یا بدتر نیست. دوری گزیدن از دیگران و انتخاب انزوا و تنهایی روش صحیحی نیست. با تشکیل جلسات فامیلی می توان افراد خانواده را آگاه ساخت و حتی آنها را درگیر نمود.

به بچه ها توضیحات لازم را در مورد بیماری آلزایمر بدهید تا آنها متوجه اثرات ناشی از این بیماری بشوند. می توان برای توجیه آنان از کتاب( به عنوان مثال بوی شکلات)، پمفلت تهیه شده توسط انجمن آلزایمر ایران و سی دی استفاده  کرد.

با خبر ساختن دوستان و آشنایان:

دوستانتان را از تشخیص طبی آگاه سازید و به ایشان اطلاعات دهید. آنها باید بدانند که محدود شدن روابط اجتماعی و عدم شرکت در فعالیتهای سابق از پیشامدهای رایج بیماری آلزایمر است.

به خاطر داشته باشید که همه، از مشکلات بیماری آلزایمر مطلع نیستند و در ضمن ممکن است بعضی ها برای باور کردن این تشخیص برای شما و یا عزیزتان نیاز به زمان بیشتری داشته باشند. با آنها مدارا کنید و اطلاعات لازم را در اختیارشان قرار دهید.

صحبت با گروه بهداشت و درمان:

شما در طول بیماری، به تعدادی از متخصصین چون مغز و اعصاب، روانپزشک(اعصاب و روان)، کار درمان و روانشناس نیاز خواهید داشت. هم اکنون تیم درمانی خود را از میان متخصصینی قابل اعتماد، انتخاب کرده و پیوسته این گروه را از وضعیت سلامت خود مطلع سازید و هرگونه تغییری را که مشاهده کردید با آنها مطرح کنید.

× ملاقات با پزشک :

مراقب عزیز، به منظور کنترل هر چه بیشتر بیماری و اختلالات ناشی از آن، لازم است به کلیه علایم و رفتارهای بیمار خود توجه کنید و در صورت امکان، آنها را یادداشت نمایید تا زمان ملاقات با پزشک چیزی را فراموش نکنید. فرمی که در جلسه در اختیارتان قرار می گیرد، به منظور کمک به شما در جهت یادآوری، کنترل علایم و نیز ثبت تغییرات تهیه گشته است. در برابر گزینه صحیح یک علامت بگذارید تا پزشک شما متوجه شود که توانائیهای بیمارتان در چه حدی است. قسمت(سایر موارد) به منظور یادداشت رفتارهایی که در جدول ذکر نگشته اند، پیش بینی شده است. همچنین فهرست زیر شامل سؤالاتی اساسی است که برای برنامه ریزی آینده ضروری می باشد:

چالش سوالات
مراقبت         · چه کسی مراقب اصلی است؟  آیا وظایف بقیه افراد خانواده مشخص شده است؟
محل سکونت         · بیمار در حال حاضر کجا زندگی می کند؟ اگر به تنهایی زندگی می کند، آیا محل سکونت او امن است؟ چه تغییراتی را باید در محیط ایجاد کرد؟
مالی/ حقوقی

        · چه کسی بجای شما برای مسائل مالی تصمیم گیری می کند؟ وصیت نامه

· در صورت لزوم داشتن وکیل حاذق و مورد اعتماد

اورژانس

        · چنانچه مراقب اصلی نتواند به هنگام بروز وضع اورژانس حضور داشته باشد آیا برای چنین وضعیتی پیش بینی های لازم شده است ؟

· آیا خانواده و همسایه ها از چنین برنامه ای اطلاع دارند؟

×× توجه نمایید:

شرکت کردن در گروه های حمایت کننده، مشاوره تلفنی و یا حضوری می توانند حمایت احساسی را ایجاد کنند.

• کتاب و مطالب آموزشی.  از طریق منابع موجود می توانید بیشتر بیاموزید.

• کمک گرفتن از مراکز نگهداری کوتاه مدت، به صورت روزانه، شبانه یا در تعطیلات می تواند به هردوی شما کمک نماید.

• کمک گرفتن از پرستار در منزل. پرستار می تواند در کارهایی از قبیل نظافت و حمام گرفتن، خوردن، لباس پوشاندن و … به شما کمک نماید.

و در نهایت، همواره به خاطر داشته باشید که حتی با وجود مراقبت خوب، بیماری پیشرفت می کند….