بهداشت دهان و دندان در بیمار مبتلا به آلزایمر

تاریخ انتشار:بهمن ۲۴, ۱۳۹۴

بهداشت دهان و دندان/ اصول مراقبت

بهداشت دهان و دندان در بیمار مبتلا به آلزایمر . با وجود وظایف دیگر مراقبت از بیمار مزمن، فراموش کردن چیزهایی که نمی توانیم ببینیم طبیعی است اما بهداشت مناسب دهان برای راحتی و سلامت بیمار بسیار مهم است.

فردی که به نظر می رسد قادر به مراقبت از خود می باشد، ممکن است مراقبت از دندان یا دندان مصنوعی اش را فراموش کند. دندان های مصنوعی واقعا مسئله ساز هستند. اگر دندان مصنوعی در دهان به درستی قرار نگیرد یا اگر فرد به طور دقیق از ماده چسبنده دندان استفاده نکند، هنگام جویدن با مشکل روبرو می شود. واکنش طبیعی به این مسئله نخوردن چیزهایی است که فرد نمی تواند بجود. این مسئله می تواند منجر به تغذیه ناکافی یا یبوست شود.

وقتی فردی غذا می خورد، باید دندان مصنوعی در دهانش به درستی قرار گرفته باشد در غیر این صورت برای فرد آزار دهنده بوده و حتما باید به دندانپزشک مراجعه شود. اگر فراموش می کند که آنها را درآورده و تمیز کند، یا اگر اجازه این کار را به شما نمی دهد، ممکن است زخم های دردناکی در لثه اش به وجود آید که منجر به تغذیه ناکافی می گردد.

از آنجا که می خواهید بیمار تا جایی که ممکن است مستقل باشد، می توانید وظیفه یادآوری کارها را به عهده بگیرید، اما به او اجازه دهید که تا جایی که امکان دارد خود مراقبت اصلی را انجام دهد. یکی از دلایلی که افراد مراقبت از دندان یا دندان مصنوعی شان را متوقف می کنند این است که این کار عملا وظیفه پیچیده ای است و مراحل زیادی دارد و فرد در مورد اینکه چه طور و چگونه باید آن را انجام دهد، آشفته می شود. می توانید با تقسیم کردن کارها به مراحل ساده تر و یادآوری مرحله به مرحله ی کارها، به او کمک کنید.

اگر شما مسئولیت مراقبت از دندان مصنوعی فرد را به عهده می گیرید، باید هر روز آنها را از دهان خارج کرده، آنرا تمیز کنید و لثه هایش را از نظر حساسیت بررسی کنید.

دندانپزشک می تواند به شما نشان دهد که چطور این کار را انجام دهید. اگر بیمار دندان های اصلی خود را دارد، ممکن است مجبور شوید که آنها را مسواک بزنید و زخم های دهان را بررسی  نمایید.

توصیه:

برخی دندانپزشکان توصیه می کنند که برای تمیز کردن دندان به جای مسواک از پنبه ی آپلیکاتور ( applicator ) استفاده کنید . با این پنبه می توانید به راحتی دندان را تمیز کنید. اگر فرد دندان هایش را به هم می فشارد، سعی کنید قسمت بیرونی دندان هایش را مسواک بزنید. مراقبت از بهداشت دهان را بخشی از امور دائمی و ثابت قرار دهید و آنرا به آرامی انجام دهید. اگر مخالفت کرد، مقاومت کمتری کنید و ساعتی از روز را انتخاب نمایید که وی دارای بیشترین حس همکاری باشد. فرد دیگری ممکن است بهتر بتواند حس همکاری بیمار را بر انگیزد.

دندان های سالم یا دندان مصنوعی مناسب اهمیت زیادی دارند. افرادی که اختلال حافظه دارند تمایلی به خوب جویدن ندارند و به راحتی به حالت خفگی می افتند. مشکلات دندانی به وخامت این اوضاع می افزایند. حتی مشکلات خفیف تغذیه ای که بر اثر دندان فاسد ایجاد می شوند، و زخم های دهان نیز می تواند مشکلات دیگری را به وجود آورد و حتی می تواند اختلال و آشفتگی بیمار را بیشتر کند.