تغییر در صمیمیت و رفتار جنسی بیمار مبتلا به آلزایمر

تاریخ انتشار:بهمن ۲۴, ۱۳۹۴

تغییر در صمیمیت و رفتار جنسی بیمار مبتلا به آلزایمر

تغییر در صمیمیت و رفتار جنسی بیمار مبتلا به آلزایمر . صمیمیت، وابستگی خاصی است که بین ما و کسی که دوستش داریم و به او احترام می گذاریم، ایجاد می شود. این حالت در نوع گفتار و روش برخورد با دیگران مشخص می شود. بیماری آلزایمر ، می تواند رابطه صمیمی بیمار و مراقب را تحت تأثیر قرار داده و در آن تغییر ایجاد کند. بیمار ممکن است به علت تغییرات در حافظه و رفتارش، دچار استرس شود.

در این حالت، ترس، نگرانی، افسردگی، پرخاشگری و اعتماد به نفس پائین شایعند. بیمار ممکن است به شما وابسته شود. یا شاید زندگیتان با همدیگر و احساساتش نسبت به شما را به خاطر نیاورد و حتی گاه، عاشق فرد دیگری شود. شما به عنوان مراقب، ممکن است از نظر روانی و جسمی از بیمار کناره گیری کنید. یا به علت مشکلات مراقبت، احساس کسالت کنید و از فراموشی‌های مداوم، سؤالات مکرر و سایر رفتارهای آزاردهنده وی، خسته شوید. اغلب مراقبین  به تدریج  یاد می گیرند که چگونه با این چالش ها کنار بیایند و در روابطشان با بیمار معنای جدیدی پیدا کنند.

 یکی از حیطه های صمیمیت که اغلب تحت تأثیر بیماری آلزایمر قرار میگیرد صمیمیت جنسی است. رابطه مهمیکه طی آن، همسران احساساتشان را به شکل جسمانی به یکدیگر نشان میدهند.

چگونه خود را با تغییرات به وجود آمده در روابط صمیمی هماهنگ کنیم؟

به خاطر داشته باشید که بیماران مبتلا به آلزایمر نیاز دارند که کسی آنها را دوست داشته باشد و از آنها مراقبت کند. آنها نیز مانند سایرین نیاز دارند که با افراد دیگر وقت بگذارنند. تلاش های شما برای مراقبت از این افراد، به آنها کمک می کند که شاد و در امنیت باشند.

مهم است به بیمار اطمینان دهید که او را دوست دارید و او ایمن خواهد بود.

 a همسر ممکن است احساس کند که :

  • صحیح نیست که با بیمار رابطه جنسی داشته باشد.
  • فرد مبتلا به آلزایمر غریبه به نظر می رسد.
  • بیمار فراموش میکند که همسرش وجود دارد یا فراموش کرده که چطور روابط عاشقانه داشته باشد.

a  بیمار مبتلا به آلزایمر ممکن است :

  • دچار عوارض جانبی داروهای مصرفی شده باشد که بر تمایل جنسی فرد تأثیر می گذارد.
  • اُفت حافظه، تغییرات در مغز یا افسردگی نیز می تواند بر تمایل جنسی فرد تأثیرگذارد.

 

 افزایش میل جنسی

گاهی اوقات، در بیمار مبتلا به آلزایمر با افزایش میل جنسی مواجهیم. به این معنا که او بیش از اندازه تمایل به روابط جنسی دارد. بیمار ممکن است زیاد استمناء کند و یا سعی کند دیگران را اغوا کند. این رفتارها، علایم بیماریند و همیشه به این معنا نیستند که فرد می خواهد رابطه جنسی داشته باشد. برای تطابق با افزایش میل جنسی، سعی کنید به بیمار توجه و اطمینان خاطر بیشتری بدهید. شما ممکن است با نوازش، بغل کردن، بوسیدن و توجه، به نیازهای حسی او پاسخ دهید.

در فرهنگ ما در مورد استمناء و اعمالی از این دست، احساس انزجار شدیدی وجود دارد و آزاردهنده است. اما به خاطر داشته باشید که چنین رفتارهایی تنها به علت آسیب دیدن مغز رخ می دهد. بیمار، تنها کاری را انجام می دهد که از آن احساس لذت می کند. او آداب اجتماعی را فراموش کرده است.

در اینگونه مواقع، سعی کنید که واکنش ناگهانی نشان ندهید زیرا ممکن است باعث ایجاد رفتار ناگوار و فاجعه آمیز شود. با ملایمت، فرد را به یک مکان خلوت هدایت کنید. سعی کنید که حواسش را با انجام کاری دیگر منحرف کنید. یا اگر مشغول لمس اندام تناسلی است شیء دیگری را به دست او بدهید. گاهی اوقات ممکن است بیمار دخترش را به جای همسرش اشتباه بگیرد و به او پیشنهادات نامناسبی بدهد.گرچه بسیار وحشتناک است اما، این پیشنهاد یک رفتار نامشروع (رابطه جنسی با محارم) نیست.

دختران معمولا شبیه به دوران جوانی مادرانشان هستند. فرد آشفته حال ممکن است آن دوران را بسیار واضح تر از زمان حال به یاد آورد. اگر این مسئله اتفاق افتاد به آرامی او را به اتاقش هدایت کرده و واکنش ناگهانی نشان ندهید. در مورد صحبت نمودن با پزشک راجع به مسایل جنسی بیمار، تردید نکنید. وی راهکارهایی در این زمینه به شما ارائه خواهد داد. برخی افراد برای کنترل رفتارشان به دارو نیاز دارند.

چند پیشنهاد برای تطابق با تغییرات به وجود آمده در رفتارهای جنسی:

 

  • برای گذراندن وقت با یکدیگر، راههایی جدید پیدا کنید.
  • بر روشهای دیگر ابراز احساسات تمرکز کنید. برخی مراقبین متوجه می شوند که با گرفتن دستان بیمار و یا در آغوش گرفتن وی در بستر،نیازهایشان برای ارتباط جنسی کاهش می یابد.
  • روش های دیگر ارتباط و برآورده کردن نیازهای جنسی، مانند لمس کردن، ماساژ، بغل کردن و رقصیدن را امتحان کنید.

رفتارهای جنسی

 ممکن است بیمار لباسهای خود را درآورده، جسمانی یا کلامی به دیگران نزدیک شود.

در این هنگام:

–         آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید.

–         او را دعوا یا سرزنش نکنید.

–         با او مهربان باشید.

–         سعی کنید دلیل این رفتار را بیابید: شاید می خواسته به دستشوئی یا حمام برود. آیا احساس تنهایی می کند و یا خواسته ای به جا دارد؟ آیا احساس سرما یا گرمای زیاد می کند؟

–         توجه او را به انجام فعالیت های دیگر جلب کنید.

–         سعی کنید که با او تنها نباشید.

با پزشک مشورت نمایید.