استحمام (حمام کردن) فرد مبتلا به بیماری آلزایمر

تاریخ انتشار:بهمن ۲۴, ۱۳۹۴

استحمام (حمام کردن) فرد مبتلا به بیماری آلزایمر یک مشکل برای مراقبین می باشد.

رعایت نکات زیر میتواند در مقابله با این مشکل شما را یاری دهد:

  • – همیشه استحمام را با یک شیوه و در یک زمان مشخص انجام دهید. با این روش ممکن است شخص استحمام را پذیرفته و مقاومت کمتری نشان دهد.
  • – حمام کردن با آب گرم متناسب با دمای بدن صورت گیرد، آب نباید سرد یا داغ باشد.
  • – از شامپوهای بدن و سر معطر استفاده شود.
  • – بهترست شخص یا مراقب، زیر دوش آب یا داخل وان؛ بدن، دست و پا را با لیف و شامپو خوب ماساژ بدهند.
  • – در صورت استفاده از وان، حتماً یک عدد زیر انداز لاستیکی در کف وان انداخته شود تا از لیز خوردن شخص و خطر احتمالی جلوگیری گردد.
  • – بعد از استحمام و آبکشی بلافاصله بدن و سر را خشک کرده و در فصل پاییز و زمستان بلافاصله لباس گرم و مناسب بپوشانید.
  • – می توان از لوسیون استفاده کرد و دست و پاها را به آرامی ماساژ داد.

o  زمانی که شخص از استحمام خودداری می کند، شاید بخشی از مشکل این باشد که عمل حمام کردن برای او پیچیده و گیج کننده است. بنابراین خونسرد و آرام بوده و به دنبال راه هایی جهت ساده سازی کارها باشید.

o هنگام استحمام فرد مبتلا، مراقب باید وارد حریم خصوصی وی شود. می توانید به منظور  جلوگیری از آشفتگی، بر تن او لباس بلند و گشاد یا حوله بپوشانید و از زیر لباس، او را بشویید.

o درباره عادت های همیشگی استحمام فرد فکر کنید: آیا او حمام می کرده یا دوش می گرفته است؟ در صبح یا شب؟ سعی کنید تا جایی که ممکن است هنگام استحمام، آداب همیشگی فرد مبتلا حفظ شود. در عین حال کار را برای او ساده کنید. اگر فرد در ابتدا همیشه اصلاح می کرده است، سپس دوش می گرفته و بعد صبحانه می خورده است، در صورتی که شما نیز این کارها را قبل از صبحانه برای او برنامه ریزی کنید، به احتمال زیاد با شما همکاری خواهد کرد. سپس لباس ها و حوله اش را آماده کنید و شیر آب را باز کنید.

o  زمانی که به او کمک می کنید، آرام و مهربان باشید. از بحث کردن بپرهیزید. قدم به قدم مراحل را به او یادآوری کنید.

o  اگر همه راه ها برای متقاعد کردن او به حمام کردن مؤثر واقع نشد، او را به طور قسمتی و محدود بشویید یا با ابر بدنش را تمیز کنید. پوست فرد را از لحاظ جوشها و لکه های قرمز بررسی کنید.

o بسیاری از حوادث در حمام رخ می دهد. تمام اشیاء اضافی حمام را جمع آوری کنید و هرگز چشم از وی بر نگردانده یا  ترکش نکنید. همیشه دمای آب وان یا دوش را کنترل کنید، حتی اگر این کار را قبلا خود انجام می داده است. توانایی تنظیم دمای مناسب و مطمئن ممکن است از بین رفته باشد.

o از مصرف کف صابون یا روغن بدن که وان را لیز و لغزنده می کند، خودداری کنید. این مواد همچنین می تواند در زنان باعث عفونت شود.

o نگه داشتن فرد مبتلا به دمانس در داخل و خارج وان حمام می تواند مشکل باشد، بخصوص اگر او دستپاچه و سنگین وزن باشد. فردی که تعادل ندارد امکان دارد زمانی که در زیر دوش ایستاده یا در حمام قدم می زند، لیز خورده یا بیفتد.

o هرگز شخص را تنها داخل وان رها نکنید. از آب کمتری در وان استفاده کنید. این حالت به شخص کمک می کند که احساس ایمنی بیشتری داشته باشد و در مورد لیز خوردن نیز ایمن تر است. یک زیرانداز لاستیکی ضد لغزش را در وان حمام قرار دهید. اگر شما به آرامی شستشوی هر قسمت از بدن را مرحله به مرحله یادآوری کنید، فرد مبتلا می تواند استحمام را خود انجام دهد. گاهی اوقات برای اعضاء خانواده بررسی اینکه اندام های تناسلی کاملا شسته شده ناراحت کننده و خجالت آور است اما باید این کار را انجام دهید زیرا ممکن است دانه های پوستی ایجاد شوند.

o  مطمئن شوید که چین خوردگی های بدن و زیر سینه های فرد مبتلا شسته شده اند. برای فردی که از وان بیرون می رود از یک زیرپایی حمام استفاده کنید که لیز نخورد و مطمئن شوید که هیچ چاله آبی در کف حمام وجود ندارد.

o  ممکن است جایگزین کردن زیرپایی چوبی با کفپوش حمام که لیز نمی خورد، سودمند باشد. کفپوش حمام لیز نمی خورد، آب را به خود جذب می کند و قابل شستشو است. وقتی که شخص خود را خشک می کند، بررسی کنید که همه قسمت های بدنش خشک شده باشد. اگر شما او را خشک می کنید، مطمئن شوید که کاملا خشک شده است.

o زمانی که فرد بدون پوشش می شود، بدنش را از لحاظ لکه های قرمز پوستی، جوشها و زخم های احتمالی، بررسی کنید. اگر هر نوع لکه های قرمز یا زخم در بدن فرد نمایان شد، پزشک را در جریان بگذارید. در افرادی که بیشتر اوقات می نشینند یا می خوابند، زخم های بستر خیلی سریع رشد می کند. طبق صلاحدید پزشک برای پوست های خشک از لوسیون بدن استفاده کنید.

 اهداف درمانی از استحمام مرتب موارد ذیل می باشد:

۱-  آرامش عمومی بدن

۲- کاهش درد عمومی در بدن

۳- کاهش درد عضلانی و مفصلی

۴-پیدایش آرامش روحی و فکری

۵-جلوگیری از خشکی بیش از حد پوست (در مورد پوست های خشک)

۶-جلوگیری از چربی بیش از حد پوست بدن و سر

۷-کمک به بهبود بهداشت پوست و جلوگیری از بروز انواع زخم های شایع در اثر بی حرکتی و کم حرکتی به وسیله افزایش جریان خون