لباس پوشیدن فرد مبتلا به بیماری آلزایمر

تاریخ انتشار:بهمن ۲۵, ۱۳۹۴

لباس پوشیدن فرد مبتلا به بیماری آلزایمر

لباس پوشیدن فرد مبتلا به بیماری آلزایمر /اصول مراقبت

اگر همه جوراب های فرد مبتلا به بیماری آلزایمر به شلوارهای راحتی اش چسبیده باشد، او مجبور نیست تشخیص دهد که کدام یک مربوط به کدام پا می باشد. هر کدام از پیراهن ها و شلوارهایی را که با هم هماهنگی دارند در یک چوب لباسی آویزان کنید. کمربندها، روسری ها، پلیورها، کراوات ها و دیگر لوازمی را که ممکن است به اشتباه پوشیده شوند از دسترس او دور کنید. لباس های مناسب و تمیز را برای او به ترتیب و به طور مرتب بچینید.

لباس های نامناسب با فصل یا لباس های نخ نما را از دسترس او دور کنید تا به انتخابات فرد اضافه نشوند. اگر وی از عوض کردن لباس خودداری می کند، از مجادله با او خودداری کنید. مدتی بعد، مجدد به او پیشنهاد کنید. همانطور که بیماری فرد پیشرفت می کند، صحیح یا پشت و رو پوشیدن لباس برای او مشکل می شود. بستن دکمه ها، زیپ ها، بندهای کفش و سگک کمربند برای او غیر ممکن می شود. اگر فرد، دیگر قادر نیست که دکمه هایش را ببندد، آنها را با نوارهای چسبک دار Velcro جایگزین کنید. این نوار چسبک دار را می توانید از مغازه پارچه فروشی یا خرازی تهیه کنید. افرادی که انگشتانشان دیگر از عهده بستن دکمه ها بر نمی آید، اغلب می توانند از این نوار چسب ها استفاده کنند.

همسری که نسبت به لباس پوشیدن شوهرش به طور مستقل، حساس بود، برای شوهرش لباس هایی را خرید که دورو بودند. او تی شرت های جالب و مناسبی خرید که اگر پشت و رو پوشیده می شدند، ظاهر بد و نامناسبی نداشت. این لباس ها دکمه نداشتند و دارای بند کمر با قابلیت ارتجاعی بودند.

کفش های بدون بند از کفش های بند دار خیلی راحت تر است. زنان در لباس های دورو، بلوزهای بدون بند و دامن های لنگی و شلوارهای کشی به نظر زیباتر می رسند. پوشیدن لباس های بلند و گشاد آسان تر است.

لباس هایی را که قابل شستشو هستند و احتیاجی به اتو کردن ندارند انتخاب کنید. دلیلی وجود ندارد که به کارهای شما اضافه شود. گاهی اوقات نقش و نگارهای شلوغ شخص آسیب دیده را آشفته و پریشان می کند، رنگ هایی با تضاد زیاد انتخاب کنید. تشخیص دادن لباس ها با رنگ های متضاد برای افراد مسن تر آسان تر است.

پوشاندن لباس زیر به خانم های مبتلا مشکل و برای خیلی از شوهران یک معما می باشد. شورت های زنانه گشاد و نرم بخرید. مهم نیست اگر آنها، آن را پشت و رو یا برعکس بپوشند.

پوشیدن جوراب های ساق بلند یا استفاده از شکم بند برای افرادی که گردش خون خوبی ندارند، مضر است. پوشیدن جوراب های نخی کوتاه در خانه راحت تر است.

هر عملی را که انجام می دهید یا او باید انجام دهد قدم به قدم برایش توضیح دهید. اگر لباس را به طور مرتب نپوشیده، سخت گیری نکنید.

 

انجمن آلزایمر ایران