(خردسودگی) مغز و دمانس

تاریخ انتشار:بهمن ۲۵, ۱۳۹۴

بیماری آلزایمر تخریب پیش رونده بافت قشر مغز

(خردسودگی) مغز و دمانس : مغز عضو پیچیده و  اسرارآمیزی است که از میلیاردها نورون یا سلول مغزی میکروسکوپی تشکیل شده است. تمام وظایف مغز از جمله تفکر، گفتگو، رؤیاپردازی، راه رفتن، گوش دادن به موسیقی و صدها چیز دیگر وقتی صورت می گیرد که این سلول ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. این ارتباط توسط مواد شیمیایی که درون سلول ها تولید می شوند صورت می پذیرد، یعنی این مواد شیمیایی از یک سلول به سلول مجاور منتشر شده و ارتباط برقرار می شود. از آنجا که مطالعات نشان می دهند تولید بعضی از این مواد شیمیایی در مغز افراد مبتلا به آلزایمر کم می شود، دانشمندان درحال مطالعه در مورد این مواد شیمیایی هستند تا نشانه های بیماری آلزایمر را کاهش دهند.

بیماری آلزایمر تخریب پیش رونده بافت قشر مغز است که از بخشی به نام هیپوکامپ که مسئول نگهداری اطلاعات ، حافظه و یادگیری است شروع میشود.

بدلیل پیشرونده بودن بیماری  بتدریج سایر بخشهای مغز هم درگیر می شود به طوری که عملکردهای مختلف مغز از جمله حافظه، زبان، برنامه ریزی، استدلال، قضاوت ، شخصیت و … را دچار اختلال می نماید.

نتیجه اینکه عمدتا” بیماری با اختلال در حافظه نمایان میشود ،اما با گذشت زمان و پیشرفت بیماری که کارکرد های عصبی یکی پس از دیگری مختل شده ، تحلیل تدریجی  سلول های مغز و نهایتاً کوچک شدن اندازه  مغز رخ می دهد؛ مشکلات ذهنی و جسمی متعددی در فرد بروز میکند.

انجمن آلزایمر ایران