مرکزتوانبخشی و مراقبت روزانه قاصدک

تاریخ انتشار:خرداد ۸, ۱۳۹۵

مرکز جامع توانبخشی و مراقبت روزانه قاصدک

مرکز جامع توانبخشی و مراقبت روزانه قاصدک با مجوز از سازمان بهزیستی کشور به عنوان سنبل و نمونه مراکز ویژه افراد مبتلا به دمانس و بیماری آلزایمر در ایران مشغول فعالیت می باشد. مسئولین انجمن آلزایمر ایران با ایجاد فضای مناسب و برنامه ریزی فعالیت های توانبخشی ذهنی و کاردرمانی تلاش می کنند تا از افت حافظه افراد مبتلا  پیشگیری نموده و از این طریق کیفیت زندگی افراد مبتلا و خانواده ها را ارتقا بخشند و در نهایت از وابستگی زودهنگام  افراد مبتلا به خانواده ها جلوگیری نمایند.

درحال حاضر در روزهای شنبه تا چهار شنبه از ساعت ۸ صبح الی ۱۴:۳۰ آماده ارائه خدمات به مبتلایان به دمانس و بیماری آلزایمر می باشد. بخشی از برنامه های هدفمند و خدمات ارائه شده سال جاری این مرکز که در محیطی شاد و صمیمی باحفظ استقلال و کرامت انسانی سالمندان و باور های دینی، اعتقادات مذهبی، علایق وسلایق ایشان زیر نظر کارشناسان و مربیان اجرا شده است به شرح زیر به اطلاع می رسد.


بررسی وضعیت سلامت مددجویان مرکزبه صورت روزانه شامل کنترل فشار خون، نبض، وزن، بهداشت … توسط کارشناسان پرستاری .

– برسی خلق، اختلالات رفتاری، انجام تست های روانشناختی و ارائه راهکارهای مطلوب روانشناس مرکز.

– برگزاری جشن تولد مددجویان باحضور خانواده و اعیاد مانند تولد امام علی (ع) و روز پدر، عید سعید فطر،… با موسیقی سنتی و بصورت زنده با هدف تداعی خاطرات ایجاد  شور و نشاط …


توانبخشی جسمی شامل حرکات اندامها، نرمش، فعالیت با ابزارهای ورزشی، کیسه شن، پرتاب حلقه، توپ و….. به منظور حفظ توانایی باقیمانده و تقویت قوای جسمانی، کسب اعتماد به نفس، ایجاد شور و هیجان، شادابی و آرامش، خوابی آرام در شب، حفظ تعادل به ویژه تقویت اندام تحتانی به منظور پیشگیری از زمین خوردن، افسردگی و انزوای اجتماعی سالمندان در یک فضایی صمیمی و آرام.


توانبخشی ذهنی شامل دعا و نیایش، خواندن قرآن، شعر از حفظ  توسط مددجویان، خواندن تیتر های درشت مانند هفته نامه سلامت، نوشتن، گوش کردن داستان کوتاه به منظور تقویت حس شنیداری و توجه و تمرکز، کسب اعتماد به نفس و خودباوری، بیان خاطرات، حل جدول کلمات عمومی به صورت گروهی، بیان اسامی دخترانه و پسرانه، اعضای خانواده، اشیاء وسایلی که روزانه با آنها سرو کار داریم.

– استفاده از ابزار و کارتهای تحریک حافظه، انجام محاسبه ریاضی برابر فرم های طراحی شده، بگارگیری ضرب المثلها و استعارات، بیان چیستان و لطیفه جهت تحریک حافظه، تقویت تفکر انتزاعی، بازشناخت و یادآوری.

– تحریک حواس چشایی، بویایی، لامسه، شنیداری (گوش کردن به صداها، موسیقی، داستان و شعر…) حس بینایی با تصاویر گل ها، رنگ ها…

– فعالیتهای هنری و دستی با خمیر، انجام نقاشی و رنگ‌آمیزی، انواع کار دستی، برش تصاویر به منظور تقویت توانایی دست و انگشتان، نرم شدن و انعطاف مفاصل، تطبیق چشم با دست،… نمونه هایی از فعالیت های هدفمند مرکز جامع توانبخشی و مراقبت روزانه قاصدک می باشد..


*خانواده های محترم مددجویان مبتلا به دمانس و بیماری آلزایمر می توانند جهت مشاوره در زمینه بیماری ، مراقبت از خود و بیمار و کسب آگاهی از نحوه پذیرش با شماره  ۴۴۶۹۴۴۳۹ تماس حاصل نمایند.


باشد تا بتوانیم الگوی عملی و مناسبی برای سازمان های دیگر فراهم آوریم بطوریکه علاوه بر خدمات توانبخشی ، حفظ شاءن ، احترام و عزت عزیزان مبتلا به آلزایمر نیز همواره سرلوحه امور قرار گیرد.


شرایط پذیرش مددجو       برنامه های مرکز     گالری فعالیت های قاصدک