بزرگداشت روز جهانی بیماری آلزایمر

تاریخ انتشار:شهریور ۲۲, ۱۳۹۶
ماه جهانی بیماری آلزایمر (15 شهریور- 15 مهر 1396)

بزرگداشت روز جهانی بیماری آلزایمر

به مناسبت ماه جهانی بیماری آلزایمر و در آستانه روز جهانی بیماری آلزایمر ( ۲۱ سپتامبر برابر با ۳۰ شهریور) ، مراسم گرامیداشت در سالن مرجان تالار کِشتی پارک ارم تهران برگزار شد. در این گردهمایی، جمعی از افراد مبتلا و مراقبین آنها در کنار مسئولان، کارشناسان، داوطلبان و اعضای طرح حساس (حفظ سلامت افراد سالمند) انجمن آلزایمر ایران و سازمان زنان زرتشتی حضور داشتند.

در این مراسم، پس از عرض خیر مقدم توسط مدیرعامل و مدیراجرایی انجمن آلزایمر ایران، برنامه هایی از جمله موسیقی سنتی شاد، سخنرانی کوتاه مسئولان انجمن، صحبت ها و طرح درخواست های مراقبین، پذیرایی ناهار و پیاده روی در فضای پارک با هدف توجه به خواسته های افراد مبتلا و مراقبین برگزار شد.

خانم معصومه صالحی مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران، به بیان پدیده شرم از ابراز بیماری پرداختند و گفتند: متاسفانه به دلیل شرم از ابراز بیماری که در جامعه وجود دارد، افراد مبتلا به مراکز تشخیصی ارجاع داده نمی شوند. در نتیجه این افراد و خانواده ایشان دچار چالش می گردند که می توان به بی مهری قرارگرفتن افراد مبتلا توسط خانواده به دلیل اختلال عملکردی اشاره کرد.
ایشان خاطرنشان کردند که آگاهی به موقع و زودهنگام از این بیماری می تواند چالش های موجود را کاهش دهد و شرایط راحت تری را برای افراد مبتلا و خانواده های آن ها فراهم کند.
ایشان ضمن اشاره به برخی آمارها درباره بیماری آلزایمر گفتند: اکنون در جهان ۵۰ میلیون نفر به بیماری آلزایمر مبتلا هستند و به عبارتی در سطح دنیا هر سه ثانیه یک نفر به این بیماری مبتلا می شود. با توجه به این که در سه دهه آینده ۲۵ درصد از جامعه ایران سالمند خواهند بود، باید این بیماری را جدی بگیریم.
خانم صالحی بر نقش آموزش در درمان بیماری آلزایمر تاکید کردند و گفتند: مساله آموزش باید در کشور نهادینه شود زیرا اگر ما آموزش را در سطح کشور گسترش دهیم، می توانیم میزان ابتلا به این بیماری را کاهش داده و آن را کنترل کنیم.
خانم صالحی همچنین در مورد همکاری با وزارت بهداشت و درمان و تصویب سند ملی آلزایمر صحبت کردند که قدمی بزرگ در مورد معرفی بیماری آلزایمر برای نسل حاضر و نسل آینده می باشد.

آقای خوانساری مدیر اجرایی انجمن آلزایمر ایران هم ضمن قدردانی از مراقبت کنندگان افراد مبتلا به خاطر زحمات فراوانی که بعهده دارند اعلام نمودند انجمن آلزایمر ایران قصد دارد گروه مراقبین را در انجمن فعال نماید و از جمله برنامه های انجمن برای این گروه حفظ سلامت مراقبین جهت ارایه خدمات بهتر به مددجویان و همچنین همیاری مستمر این گروه در پیگری اهداف انجمن میباشد. با توجه به کمبود مراقبین در حال حاضر و سه برابر شدن تعداد افراد مبتلا در آینده، نیاز به افزایش آگاهی و برنامه ریزی دقیق و جامع برای این افراد وجود دارد.

در این مراسم خانم مهربانی رییس سازمان زنان زرتشتی ضمن تشکر از فعالیت های انجمن به رسم یاد بود سبد گلی به خانم صالحی مدیر عامل انجمن اهدا نمودند و خانم صالحی از زحمات ایشان در اجرای طرح حساس قدر دانی به عمل اوردند.

در انتها مدیر اجرایی انجمن از کلیه مددجویان ، مراقبین آنها، نمایندگان طرح حساس سازمان زنان زرتشتی، داوطلبان طرح حساس انجمن و کلیه مدعوین و افرادی که لحظات نشاط آوری را بوجود اورده بودند قدردانی بعمل اورد.

آقای جعفری مسئول فنی مرکز جامع توانبخشی و مراقبت روزانه قاصدک هم از تمامی داوطلبانی که برای خلق لحظات زیبا و کمک به افراد مبتلا و مراقبین آنها در این مرکز تلاش می کنند، سپاسگزاری نمودند.

 

گزارش تصویری گرامیداشت روز و ماه جهانی بیماری آلزایمر