قاصد محبت، نشریه انجمن آلزایمر ایران در پاییز ۹۶

تاریخ انتشار:دی ۵, ۱۳۹۶

قاصد محبت، شماره۴۶

قاصد محبت، نشریه انجمن آلزایمر ایران در پاییز ۹۶ انتشار یافت.

شماره ۴۶ نشریه انجمن آلزایمر ایران منتشر شده و برای مشترکین ارسال گردید.

در ابن نشریه میخوانید:

سرمقاله

هنردرمانی

سلول های بنیادی

اختلالات گفتار و زبان

پیشگیری

اخبار

موسیقی درمانی

سندرم داون

مراقبت از زانو

حمایت اجتماعی

قسمتی از مقاله “موسیقی درمانی چیست؟

به قلم:منیژه احمدی – مسئول آموزش انجمن آلزایمر ایران

تاثیر موسیقی بر ساختار مغز

از سالها پیش تاکنون، گروههای تحقیقاتی متعددی در سراسر جهان تأثیر موسیقی بر مغز انسان را مورد بررسی قرار داده­ و با مقایسه مغز نوازندگان و افراد عادی به نتایج مهمی هم دست یافته­اند. تغییرپذیری ساختار و شکل مغز کودکان و حتی بزرگسالان با کمک صوت و ریتم از مهمترین این یافته­هاست. در مغز نوازندگان حرفه‌ای به‌ دلیل شروع زودهنگام و طولانی‌مدت فعالیتهای موسیقایی ویژگیهای آناتومی خاصی دیده می‌شود. این تحقیقات نشان می‌دهند که مخچه و ناحیه شنوایی مغز این افراد نسبت به دیگران بزرگتر است. در مغزِ نوازندگانِ سازهای زهی و پیانو هم بخشهایی که مسئول کنترل حرکات دست هستند، ۴۰ درصد رشد بیشتری دارند. همچنین جسم پینه‌ای مغز نوازندگانی که قبل از سن ۷ سالگی شروع به فراگیری ساز نموده‌اند بزرگ‌تر از سایرین است. از این رو بین دو نیمکره و بخشهای مختلف مغز آنان ارتباط و هماهنگی بهتری برقرار می‌شود. البته نوع موسیقی در این مورد نقش بسیار مهمی دارد.

تمرینات موسیقی مانند نیروی بازدارنده‌ای مانع از بین رفتن سلولهای عصبی در سنین بالا می‌شود. حتی اگر فردی در سالمندی شروع به فراگیری ساز نماید سلولهای مغز ترمیم و بازسازی می‌شود و قدرت حافظه  افزایش می‌یابد.

در صورت تمایل به دریافت اشتراک فصل نامه قاصد محبت به صفحه انتشارات مراجعه نموده و یا در صورت تمایل از اینجا فایل پی دی اف آنرا دانلود نموده و مطالعه فرمایید.