قاصد محبت، نشریه انجمن آلزایمر ایران در زمستان ۹۶

تاریخ انتشار:اسفند ۲۲, ۱۳۹۶

قاصد محبت، شماره۴۷

قاصد محبت، نشریه انجمن آلزایمر ایران در زمستان ۹۶ انتشار یافت.

شماره ۴۷ نشریه انجمن آلزایمر ایران منتشر شده و برای مشترکین ارسال گردید.

در این نشریه میخوانید:

سرمقاله

اضطراب

بی اختیاری ادرار

گل و گیاه

مشارکت اجتماعی

اخبار

مراقبت از زانو

دلیریوم

پیشگیری از بیماری

مایت ها

قسمتی از مقاله “مشارکت اجتماعی سالمندان”

به قلم سمیه مرادی، ارشد پژوهشگری علوم اجتماعی

پرداختن به مسائل اجتماعی و روانشناختی سالمندان از جهات گوناگون می­تواند مورد بررسی قرار گیرد. یکی‌ از اساسی­ ترین مباحث در مورد سالمندی در جوامع مختلف تعریف جایگاه و مقام اجتماعی سالمندان است. این مسأله از این جهت حائز اهمیت است که بدون تبیین جایگاه سالمند در سطح جامعه و نگرشی که جامعه در قبال وی دارد، نمی­توان تصویر درستی‌ از شرایط اجتماعی و روانشناختی آنان ترسیم نمود. برای برخورد درست و خردمندانه با پدیده سالمندی باید به این باور برسیم که سالمندی فصلی از فصول زندگی است که اندیشمندان از آن به عنوان “دوران آسایش و آرامش” یاد می­کنند. دورانی که آدمی پس از گذار از مراحل سخت زندگی و در پس سال­ها کار و تلاش انتظار دارد  تا حاصل دسترنج خویش را در بوستان زندگی برداشت کرده و سالیانی را در آرامش کامل روحی و جسمی به سر برد.

در حقیقت سالمندی پدیده­ای طبیعی در دوران حیات آدمی است که اگرچه نمی­توان از وقوع آن پیشگیری کرد ولی می توان با اقداماتی آن را به تأخیر انداخت و یا از پیامدهای وخیم آن جلوگیری نمود. بنابراین داشتن امید به زندگی فعال و اینکه سالمند دارای توانمندی بوده و باید از زندگی خود لذت ببرد حائز اهمیت است، باید باور داشت سالمندانی که از کار بازنشسته می­شوند به سبب داشتن تجارب ارزشمند، همچنان می­توانند در جامعه نقشی فعال و کارا داشته، و بایستی برای تقویت این نقش و تأثیرگذاری هرچه بیشتر این نسل در جوامع، برنامه­ریزی کرد. یکی از مهم­ترین عواملی که به تداوم حیات بشر کمک کرده، همکاری و مشارکت میان انسان­هاست و هدف از آن همفکری، همکاری در جهت بهبود کمیت و کیفیت زندگی در تمامی زمینه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است. مشارکت بخش جوهری و اساسی رشد انسان و توسعه اعتماد به خود، ابتکار، سربلندی، فعالیت، مسئولیت پذیری و تعاون اجتماعی است. مشارکت اجتماعی فرآیند مداخله آگاهانه، داوطلبانه و گروهی افراد با توجه به علایق­شان در فعالیت­های اجتماعی مانند فعالیت­های مذهبی، سیاسی، سرگرمی و داوطلبانه است و به دو شکل رسمی و غیره­رسمی وجود دارد، فعالیت رسمی شامل مشارکت در سازمان­های داوطلبانه، مشارکت سیاسی یا مذهبی است در حالی که فعالیت­های غیره­ رسمی به حضور در رویدادهای ورزشی، باشگاه­های اجتماعی و یا کلاس­های آموزشی اشاره دارد. سالمندان باید سعی کنند به زندگی خود معنای مثبت ببخشند، به طور صحیح به اوقات فراغت بپردازند و در امور اجتماعی و کارهای داوطلبانه مشارکت داشته باشند.

در صورت تمایل به دریافت اشتراک فصل نامه قاصد محبت به صفحه انتشارات مراجعه نموده و یا در صورت تمایل از اینجا فایل پی دی اف آنرا دانلود نموده و مطالعه فرمایید.