گزارش اسفند ماه سفیران انجمن آلزایمر ایران در شیراز

تاریخ انتشار:فروردین ۱۴, ۱۳۹۷

استان فارس

۱- حضور سفیران انجمن آلزایمر ایران در استان فارس، در همایش یک روزه ویژه دبیران، با موضوعات:

-پزشکی هوشمند

-اختلالات حافظه و راهکارهای درمانهای دارویی

-استفاده از نورو تکنولوژی در توانبخشی عصبی شناختی

-معرفی بیماری آلزایمر ،علائم و راههای پیشگیری از آن.

در این همایش سفیران ضمن معرفی انجمن در حال تاسیس آلزایمر در استان، خواستار همکاری دو جانبه بین انجمن و پژوهش سرای علوم مغز و اعصاب شدند که مورد موافقت اساتید این مرکز قرار گرفت.

۲- تشکیل جلسه با اساتید مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز

این جلسه طبق درخواست قبلی سفیران انجمن آلزایمر در تاریخ ۱۶ اسفند ماه با حضور: پرفسور مجید رضا فرخی، استاد گروه جراحی مغز و اعصاب و رئیس مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز، دکتر مجتبی کشاورز، استادیار فارماکولوژی مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز و با حضور سفیران انجمن آلزایمر، در محل بیمارستان چمران برگزار شد.

در این جلسه ابتدا سفیران از نحوه فعالیت خود در استان و تشکیل انجمن آلزایمر استان فارس توضیحاتی را ارائه دادند

و همچنین جهت تقویت بنیه ی علمی انجمن عضویت ایشان در  هیئت مدیره انجمن را خواستار شدند که اساتید محترم قول مساعد را بعد از مطالعه اساسنامه اعلام خواهند کرد

در خاتمه جناب آقای دکتر کشاورز همکاری خود را در اجرای طرح ضمن خدمت فرهنگیان اعلام نمودند و اظهار کردند جهت همکاری با انجمن تفاهم نامه ای نوشته و اجرا شود.

۳- در پی اهداف مندرج در اساسنامه و به منظور ارتقاء کیفیت زندگی افراد مبتلا و حفظ سلامت افراد در معرض خطر، سفیران انجمن آلزایمر در  استان فارس، با همکاری رئیس صندوق بازنشستگی، جناب آقای شیری، جلسه ای با شرکت مهندسی رسانا پردازش فارس در محل خانه مهر باغ جنت برگزار کردند .

این گروه از طرف جناب آقای دکتر رحیمی جابری نورولوژیست و عضو حاضر در جلسه سازمانهای مردم نهاد به انجمن معرفی شده بودند .

در این جلسه سرکار خانم دکتر شوریده شیرازی متخصص روانشناسی بالینی و جناب آقای مهندس آشنا، اپلیکیشن طراحی شده به نام ” هافزایمر”  از سوی این شرکت را معرفی کردند.

این نرم افزار به طور کلی برای جلوگیری از افت عملکرد مغز در بیماری آلزایمر و پیشگیری از این بیماری بوسیله:

تقویت حافظه

مرور خاطرات

یادآوری فعالیتهای روزانه

بازیهای فکری

بانک دانش

ارزیابی بیمار توسط پزشک

و تبادل اطلاعات دو طرفه بیمار وپزشک

ویک روش کمک درمان

طراحی شده است.

مهندسین این طرح متقاضی همکاری و حمایت انجمن از این طرح بودند که سفیران  توافق کردند بعد از بررسی این موضوع زیر نظر پزشکان و اساتید مجرب عضو انجمن نتیجه این بررسی را طی یک جلسه ای به این گروه اعلام دارند .

۴- به دنبال پیگیری اهداف اصلی انجمن که همانا آگاهی رسانی و فرهنگ سازی میباشد و در راستای شعار ” پیشگیری بهتر از درمان است” دومین جلسه آموزش خانواده با موضوع شناخت بیماری آلزایمر و راههای پیشگیری از آن در مدرسه خیریه اسلامی از مدارس استثنایی کم توان ذهنی  برگزار شد.

از آنجا که والدین دانش آموزان استثنایی به دلیل وجود فرزند معلول در خانواده اکثرا در معرض خطر بیماریهایی چون افسردگی ،اضطراب و استرس می باشند سفیران انجمن آلزایمر تصمیم گرفتند این قشر آسیب پذیر را  در اولویت برنامه های آموزشی خود قرار دهند .

به نقل از گزارش ارسالی خانم ناهید مختاری، سفیر انجمن آلزایمر ایران در استان فارس