گزارش روز جهانی بیماری آلزایمر – ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۸

تاریخ انتشار:شهریور ۳۰, ۱۳۹۷

 گزارش روز جهانی بیماری آلزایمر – ۲۱ سپتامبر   ۲۰۱۸ :  وضعیت تحقیقات دمانس در جهان، افق های نو

انجمن جهانی آلزایمر، امروز۲۱ سپتامبر ” گزارش جهانی بیماری آلزایمر ۲۰۱۸ – وضعیت تحقیقات دمانس درجهان، افق های نو” را انتشار داد.

🔸هر ۳ ثانیه یک نفر در جهان به دمانس مبتلا می شود

🔸هزینه دمانس در سال ۲۰۱۸ درجهان بالغ بر یک تریلیون دلار است

🔸دمانس هفتمین علت مرگ درجهان

🔸اغلب کشورهای جهان فاقد ابزارهای تشخیصی – آزمایش های بالینی و تعداد پزشکان متخصص ومحقق اندک می باشند

لندن ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۸ – یک پزشک انگلیسی بعد از اینکه متخصص مغز و اعصاب تشخیص اشتباه برای وی داد، او برای خود تشخیص دمانس داد.  او میگوید تشخیص و تحقیق دمانس نیاز به بررسی فوری دارد.

در حال حاضر دکتر جنیفر بیوت یکی از ۵۰ میلیون نفری است که با بیماری زندگی میکند. پیش بینی میشود تا سال ۲۰۵۰ این رقم به ۱۵۲ میلیون برسد.

دکترجنیفربیوت اضافه می کند ” اول گذر واژه ها یادم می رفت بعد هم اسامی را فراموش می کردم. متخصص مغز و اعصاب اولی که می گفت اصلا مشکلی نداری”.

“چندی بعد چهره های افرادی که بیست سال می شناختم را دیگر تشخیص نمی دادم”.

امروز ۲۱ سپتامبر، روز جهانی بیماری آلزایمراست و انجمن جهانی آلزایمر گزارش ۲۰۱۸ را انتشار داده است. در این گزارش با دکتربیوت مصاحبه شده و او امیدوار است که دمانس بیشتر شناخته شود. او می گوید ” وقتی من طبابت میکردم، کار زیادی برای دمانس انجام نمی شد. من امیدوارم گزارش ۲۰۱۸، در حالی که دمانس یک بحران جهانی بشمار می آید، توجه و بودجه لازم را جذب نماید.

مدیر عامل انجمن جهانی آلزایمر، خانم پاولا بربارینو معتقد است که یک درصد هزینه اجتماعی دمانس باید صرف تحقیقات شود.  او می گوید ” این گزارش می پرسد که چرا در بیست سال گذشته هیچ پیشرفت عمده ای در خصوص دمانس حاصل نگشته و موانع کار کجا بوده است. این گزارش نگاهی دارد بر کارها و افق های جدید تحقیقات در دمانس، و بر افزایش بودجه در این زمینه تاکید دارد”.

“با وجودی که دمانس یک بحران سلامت و اجتماعی قرن بیست و یک است ولی هنوز اغلب دیر تشخیص داده می شود. بدون سرمایه گذاری کلان ما نخواهیم توانست به نتیجه مطلوب برسیم. نسبت تحقیقات دمانس به سرطان درجهان ۱:۱۲  می باشد. به اندازه کافی مردم در تحقیقات دمانس شرکت نمی کنند و این وضعیت باید تغییر یابد”.

“ما امیدواریم با انتشار این گزارش آگاهی نسبت به بیماری آلزایمر افزایش یابد و دولت ها و شرکت های سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه فعالیت نمایند و به فکر زندگی بهتر برای افراد مبتلا و خانواده ها باشند.”

تنی چند از افراد سرشناس که در این گزارش شرکت کرده اند عبارتند از:

 • 🔸 دکتر علی رضا عطری متخصص مغز و اعصاب از انستیتو تحقیقات سلامت بنر سان
 • 🔸 پروفسور بارت دو استروپر، مدیر عامل انستیتو تحقیقات دمانس انگلستان
 • 🔸 پروفسور گوردن ویلکاک، یکی از بنیان گزاران انجمن الزایمر انگلستان
 • 🔸 دکتر جف کامینگز، مدیر عامل کلنیک کلیولند – مرکز لو رووسلامت مغز در لاس وگاس
 • 🔸خانم کیت بینگامو مدیریت اس وی سلامت
 • 🔸دکتر کنجی توبا، رئیس مرکز ملی سالمندی اوبا در ژاپن
 • 🔸پروفسور ادسولا اوگانیجی از دانشگاه ایبادان – نیجریه

 

به دعوت انجمن جهانی الزایمر، خانم کریستینا پاترسن خبرنگار سرشناس، گزارش جهانی بیماری آلزایمر ۲۰۱۸ را تهیه کرده است. او بیست و یک مصاحبه با اساتید مختلف از سراسر جهان از کشورهای استرالیا، آرژانتین، کانادا، ژاپن، نیجریه، سنگاپور، سوئد، انگلستان و امریکا انجام داده است.

در حقیقت این گزارش نگاه اجمالی به وضعیت فعلی دمانس دارد تا چالش ها را به تحریر درآورد.

پیام های کلیدی گزارش:

 • 🔸 بهبود روش های استفاده از داده ها و ثبت اطلاعات
 • 🔸 اختصاص حداقل ۱% از هزینه اجتماعی به دمانس: علوم پایه، مراقبت، پیشگیری و کاهش عوامل خطر، تحقیقا ت در زمینه یافتن دارو و سلامت عمومی
 • 🔸 جذب محقق
 • 🔸 افزایش پژوهش نسبت به سرطان
 • 🔸 ترغیب افراد در کشورهای با درآمد کم و متوسط جهت شرکت در فرایند تحقیقات
 • 🔸 استفاده از تکنولوژی و نوآوری