آموزش و اطلاع رسانی به کودکان در ارتباط با دمانس و بیماری آلزایمر همزمان با هفته ملی کودک

تاریخ انتشار:مهر ۱۶, ۱۳۹۷

آموزش سبک زندگی سالم از کودکی باید نهادینه شود.

انجمن آلزایمر ایران هفته ملی کودک را گرامی می دارد.

مواجه با بیماری آلزایمر در خانواده و درک آن برای کودکان بسیار مشکل است. در خانواده ای که فرد مبتلا به بیماری آلزایمر وجود دارد، حتی در صورتیکه بزرگسالان نگرانی خود را پنهان نمایند، کودکان متوجه مشکلات مرتبط با این موضوع در خانواده شده، احساسات متفاوتی مانند ترس و  نگرانی را تجربه نموده و از آنجا که نمی توانند ماهیت بیماری و آنچه را که در جریان است به خوبی درک کنند، سوالات زیادی دارند.

به خاطر تمام آنچه که مراقبین با آن مواجهند، در مقابل رفتارهای فرزندشان، آسیب پذیر می شوند. در واقع، در زمان حساسی از زندگی که کودکان نیاز به رسیدگی و توجه زیاد والدین خود دارند، والدین به دلیل مراقبت طولانی مدت از پدر و مادرخود که مبتلا به بیماری آلزایمر هستند، زمان و توان کمتری برای رسیدگی به آنان دارند و این مسئله باعث ایجاد بحران عاطفی در کودکان می گردد. همچنین کودک به دلیل اینکه می بیند پدربزرگ/ مادربزرگش چگونه در اثر بیماری آلزایمر تغییر یافته و تحلیل رفته ، غمگین و ناراحت است.

از سوی دیگر از آنجا که برای بیماری آلزایمر، درمانی قطعی وجود ندارد، توصیه متخصصین همواره بر پیشگیری از بیماری است. بنابراین بسیار مطلوب است که سبک زندگی سالم و عوامل پیشگیری از کودکی در افراد نهادینه شود. وجود این مسائل که حاکی از لزوم آموزش و دادن اطلاعات صحیح  به کودکان است، انجمن آلزایمر ایران را بر آن داشت تا همزمان با روز کودک در ایران، طرح آموزش همگانی (مخصوص کودکان) را برای برای دومین سال متوالی در مدرسه ابتدایی شهید ناظم برگزار نماید

“بدین منظور برنامه آموزشی برای دانش آموزان پایه ششم مدرسه شهید ناظم روز دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷ برگزار گردید. در این برنامه آموزشی خانم دکتر ذریعه  کارشناس آموزش انجمن در رابطه با بیماری آلزایمر ، علائم و نشانه های هشدار، عوامل خطر ساز و راهکارهای پیشگیری آموزشی جامع ارائه نمودند و پس از آن، فیلم آموزشی دمانس و بیماری آلزایمر (ویژه کودکان) برای دانش آموزان به نمایش گذاشته شد.

در پایان این برنامه به سوالات دانش آموزان پاسخ داده شد. مصاحبه کوتاهی با دانش آموزانی که سال قبل در این آموزش شرکت کرده بودند انجام شد تا انجمن آلزایمر ایران بتواند اطلاعاتی در رابطه با  اثربخشی آموزش بر میزان آگاهی از بیماری آلزایمر و چگونگی نحوه برقراری ارتباط و روش های پیشگیری را در اختیار داشته باشد همچنین بروشور های انجمن (بروشور مربوط به کودکان) و کتاب بوی شکلات بین دانش اموزان توزیع گردید.”

 

گالری تصاویر