قاصد محبت، نشریه انجمن آلزایمر ایران (ویژه پاییز ۹۷)

تاریخ انتشار:دی ۱۷, ۱۳۹۷

قاصد محبت، شماره۵۰

قاصد محبت، نشریه انجمن آلزایمر ایران منتشر شد.

شماره۵۰ نشریه انجمن آلزایمر ایران منتشر شده و برای مشترکین ارسال گردید.

 

 

در این نشریه میخوانید:

سرمقاله

سالمندی و معنای زندگی

احساس تنهایی در دوران سالمندی

چگونه درمورد دمانس با کودکان صحبت کنیم؟

افسردگی چیست؟

اختلال بلع

فلج بلز

اخبار

رفتارها

اختلال رفتاری در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر

دلنوشته

قسمتی از مقالهچگونه در مورد دمانس با کودکانمان صحبت کنیم؟

به قلم مریم حریفی، کارشناس ارشد روانشناسی اجتماعی

ابتلای یکی از اعضای خانواده به بیماری آلزایمر  و یا انواع دیگری از دمانس، موقعیت بسیار چالش بر انگیزی را در خانواده ایجاد می­کند.

ما به عنوان والدین معمولاً مطمئن نیستیم که چقدر مجاز هستیم به کودک خود درباره فرد مبتلا به دمانس در خانه و خانواده اطلاعات بدهیم و چگونه به او کمک کنیم تا نقش و تأثیر بیماری آلزایمر را بر پدربزرگ یا مادر بزرگ مبتلا و یا سایر اشخاص نزدیک به خود ادراک نماید. به عنوان والدین کاملاً طبیعی است تا بخواهیم از کودک خود در برابر موقعیت های غم­انگیز و پرتنش حمایت کنیم به همین علت است که والدین در چنین موقعیت­هایی معمولاً دست به پنهان کاری می­زنند، در صورتی که کودکان نیاز دارند تا همانند سایر اعضا خانواده از آنچه در حال رخ دادن است، مطلع باشند.

کودکان نیز درست مانند نوجوانان متوجه تنش و بوجود آمدن جوی متفاوت در خانواده هستند، و حتی اگر به آنان حقیقت گفته نشود تغییرات را احساس می­کنند. هرچه قدر هم خبر استرس­زا باشد، مطلع بودن از آن بهتر از ندانستن است. زیرا  ندانستن حقیقت و پنهان کاری کودکان را غمگین و مضطرب کرده و اعتماد آن­ها را به والدین خود در آینده سست می­کند، لذا بهتر است که  در همان ابتدا کودک را با بیانی ساده و درحد فهم با حقیقت مواجه کنیم.

 

در صورت تمایل به دریافت اشتراک فصل نامه قاصد محبت به صفحه انتشارات مراجعه نموده و یا در صورت تمایل از اینجا فایل پی دی اف آنرا دانلود نموده و مطالعه فرمایید.