همایش یک روزه ی اجتماعی بیماری آلزایمر در سنندج

تاریخ انتشار:اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸

انجمن آلزایمر کردستان    

همایش یک روزه ی اجتماعی بیماری آلزایمر با هدف افزایش دانش جامعه و اصلاح سبک زندگی و در نتیجه کاهش عوامل خطرساز ابتلا به دمانس و بیماری آلزایمر در سنندج

روز شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه سالن آمفی تئاتر بیمارستان بعثت سنندج واقع در خیابان کشاورز میزبان مدعوین انجمن آلزایمر استان کردستان ( جمعی از بازنشستگان علوم پزشکی شهر سنندج)  بود.

سخنران اول، آقای صلاحی، پس از عرض خیر مقدم و تشکر از حضور به موقع مهمانان، گزارشی از روند فعالیت انجمن آلزایمر استان و اقدامات انجام شده ارایه دادند. همچنین از حاضران دعوت به عمل آمد جهت عضویت و همکاری با انجمن فرم هایی را تکمیل و اعلام آمادگی نمایند.

سخنران دوم، خانم احسن که سفیر انجمن دمانس و آلزایمر ایران در استان هستند، به معرفی بیماری آلزایمر و نشانه های آن پرداختند و از نحوه ی تشکیل انجمن دمانس و آلزایمر ایران و ارتباطشان با آن مجموعه و طرح جامع پیشگیری از دمانس و بیماری آلزایمر گزارشی ارایه نمودند.

 سخنران سوم خانم علیایی عضو انجمن و استاد دانشگاه علوم پزشکی با ارایه ی اطلاعاتی جامع و  مفید در قالب پاورپوینت مطالب زیر را در دو بازه زمانی آموزش دادند:

-استانداردهای طلایی در تشخیص زودهنگام و درمان

– تفاوت دمانس و بیماری آلزایمر

– تازه های درمان و توانبخشی

– ابعاد وجودی انسان و تأثیر متقابلشان و لزوم توجه به تمام ابعاد (جسمی، روانی، روابط اجتماعی و معنوی)

– لزوم آموزش تخصصی مراقبان و پرستاران افراد مبتلا و توجه به سلامت ایشان

– راهکارهایی در جلوگیری از پیشرفت بیماری

– اهمیت ورزش، تغذیه سالم و محیط شاداب

– حفظ سلامت قلب و ارتباط مستقیم آن با بیماری آلزایمر

درادامه جلسه پس از پذیرایی, آقای آقابابایی کارشناس آموزش و پرورش و مدرس دوره های آموزش خانواده در مورد ایجاد تغییر مثبت در زندگی و جلوگیری از تکرار همیشگی کارهای روزمره و نقش آن در پیشگیری از بیماری آلزایمر مواردی بیان نمودند. همچنین از فواید فعالیت هایی که ذهن را به چالش می کشد و حافظه را تقویت می کند مطالبی را ایراد فرمودند. نتیجه این که با تغییر در سبک زندگی می توان از ابتلا به بسیاری از بیماری ها مصون ماند.

در پایان از حاضران و دست اندرکاران برگزاری این همایش به ویژه دانشگاه علوم پزشکی تقدیر شد.

به نقل از گزارش ارسالی سرکار خانم بهجت احسن، رئیس هیئت مدیره انجمن آلزایمر کردستان