1398-7-16

همایش یک روزه ی اجتماعی سالمندی و ارتباط آن با بیماری آلزایمر در کردستان

ماه جهانی دمانس و بیماری آلزایمر (1398)

روز شنبه، 13 مهر ماه به مناسبت ماه جهانی آلزایمر همایش یک روزه ی اجتماعی سالمندی و ارتباط آن با بیماری آلزایمر با هدف افزایش دانش جامعه و اصلاح سبک زندگی و در نتیجه کاهش عوامل خطرساز ابتلا به دمانس و بیماری آلزایمر با همکاری آموزش و پرورش ناحیه دو سنندج برگزار شد.

این همایش در سالن اجتماعات اداره آموزش و پرورش ناحیه دو سنندج میزبان مدعوین انجمن آلزایمر استان کردستان ( گروهی دیگر از بازنسشتگان ناحیه دو سنندج) بود.

سخنران اول، آقای جنتی، پس از عرض خیر مقدم ، گزارشی از روند فعالیت انجمن آلزایمر استان و اقدامات انجام شده ارایه دادند. همچنین از حاضران دعوت به عمل آمد جهت عضویت و همکاری با انجمن فرم هایی را تکمیل و اعلام آمادگی نمایند.

سخنران دوم، خانم احسن، سفیر انجمن دمانس و آلزایمر ایران در در استان کردستان، به معرفی بیماری آلزایمر و نشانه های آن پرداختند و از نحوه ی تشکیل انجمن دمانس و آلزایمر ایران و ارتباطشان با آن مجموعه و طرح جامع پیشگیری از دمانس و بیماری آلزایمر گزارشی ارایه نمودند.

سخنران سوم خانم فوضی، کارشناس تغذیه، اطلاعاتی مبسوط در رابطه با سالمندی و تغذیه مناسب و عوارض سهل انگاری در این مورد را بیان کردند.

سخنران چهارم خانم علیایی عضو انجمن و استاد دانشگاه علوم پزشکی با ارایه ی اطلاعاتی جامع ومفید در قالب پاورپوینت مطالب زیر را در دو بازه زمانی آموزش دادند:

-استانداردهای طلایی در تشخیص زودهنگام و درمان

- تفاوت دمانس و بیماری آلزایمر

- تازه های درمان و توانبخشی

- ابعاد وجودی انسان و تأثیر متقابلشان و لزوم توجه به تمام ابعاد( جسمی، روانی، روابط اجتماعی و معنوی)

- لزوم آموزش تخصصی مراقبان و پرستاران بیماران و توجه به سلامت ایشان

- راهکارهایی در جلوگیری از پیشرفت بیماری

- اهمیت ورزش، تغذیه سالم و محیط شاداب

- حفظ سلامت قلب و ارتباط مستقیم آن با آلزایمر

منبع: انجمن آلزایمر کردستان