1398-8-13

بیماری آلزایمر - در خواست ثبت داروی ادوکنوماب توسط شرکت های داروئی بیوژن و ایزای

22 اکتبر 2019 - شرکت های داروئی بیوژن و ایزای اعلام کردند برای ثبت داروی خود با نام ادوکنوماب جهت ورود به بازار اقدام نموده اند.

این محصول، نتیجه یک درمان پژوهشی برای مراحل اولیه بیماری آلزایمر می باشد. بررسی های جدید کاهش علائم بالینی افراد مبتلا را درمراحل اولیه بیماری آلزایم نشان می دهد.

مرحله سوم پژوهش بالینی که در دوبخش اجرا می شد، در ماه مارچ 2019 (اسفند 97) با بررسی و نظر یک کمیته مستقل که نتایج حاصله از آزمایشات را بی اثردانست، متوقف شد. بعد از تعطیل پژوهش، داده های بیشتری از این تحقیق برای بررسی مجدد در دسترس قرار گرفت.بیوژنبا بازنگری داده های مرحله سوم و مشورت مستمر با سازمان غذا و داروی امریکا (اف.دی. آی) ، به این نتیجه رسید که مصرف داروی ادوکنوماب برای افراد مبتلا به بیماری آلزایمر مفید است. این دارو بر شناخت و عملکرد شامل حافظه، درک محیط و موقعیت، کلام هم چنین بهبود فعالیت های روزانه مانند رسیدگی به حساب شخصی، کارهای خانه و استقلال دررفت و آمد اثربخش ارزیابی شده است

علت اختلاف بین نتایج داده های اولیه و اخیر(که از داده های بیشتری به دست آمده) تجویز بیشترمقداردارو به شرکت کنندگان در پژوهش ذکر شده است.

بیماری آلزایمر، شایع ترین نوع دمانس می باشد.دمانس به مجموعه علائمی گفته می شود که به عملکرد های مغز مانند حافظه، تفکر، رفتار و احساسات آسیب مئ زند و آهسته سلول ها را از بین می برد. دمانس درمانی ندارد و از سال 2002هیچداروی جدیدی برای درمان علائم آن نیز در دسترس نبوده است.

چنانچه داروی ادوکنوماب ثبت شود اولین درمانی خواهد بودکه علائم بالینی بیماری آلزایمر را کاهش ونشان خواهد داد که با ازبین بردن بتا آمیلوید نتایج بالینی بهتری را شاهد خواهیم بود.

خانم پاولا باربرینو، مدیرعامل انجمن جهانی آلزایمرمی گوید: "این یک موفقیت درمانی بی نظیری بسان پرتو خورشید است که بعد از سال ها ناکامی در پژوهش ها، شرکت بیوژن اکنون به دست آورده، این امر موجب انگیزه در بازار خواهد شد تا درمان های داروئی بیشتری کشف شود. من می خواهم به افراد مبتلا که با بیماری زندگی می کنند تاکید کنم ادوکنوماب هنوز به ثبت نرسیده و راه درازی در پیش دارد ولی آن نور آخر تونل است که ما سال ها انتظارش را می کشیدیم!"

خانم کیت سوافر، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل همبستگی جهانی دمانس می گوید: " افراد مبتلا به دمانس هم با هیجان و هم با نگرانی این خبر را می شنوند. برای زمان طولانی تمرکز بر روی علاج بوده است و ما شاهد پژوهش های نا موفق بوده ایم و اکنون که امکان دسترسی به یک داروی مناسب ایجاد شده، امید ما را افزایش داده است."

شرکت بیوژن برای اوائل 2020 برنامه ریزی کرده است.

در حال حاضر، امکان شرکت افراد جدید در این طرح وجود ندارد ولی بیوژن قصد دارد ادوکنوماب را برای افرادی که قبلا در طرح حضور داشتند تجویز کند. آنجمن جهانی آلزایمر با شرکت های داروئی بیوژن و ایزای همکاری لازم برای بهبود شناسائی و تشخیص، دسترسی به متخصصین و مراکز درمانی را خواهد داشت تا ادوکنوماب به بازار عرضه شود.