1399-6-22

جشنواره مجازی اندیشه جوانان در خدمت پدر بزرگ و مادربزرگ ها

انجمن دمانس و آلزایمر ایران همگام با انجمن های آلزایمر دیگرجهان، براین باوراست که افراد مبتلا به دمانس چه تنها زندگی کنند و چه همراه مراقب خود، تا آنجا که امکان دارد باید بتوانند استقلال خود را در زندگی حفظ نمایند .

با توجه به دوران سخت کوید 19 و لزوم ماندن درخانه بی قراری در افراد بویژه فرد مبتلا به بیماری آلزایمر افزایش می یابد، جابه جائی برنامه­ های روزانه فرد مبتلا و مراقب، نداشتن برنامه مشخص، ندیدن افراد خانواده، نداشتن تحرک جسمی، همه می­تواند باعث افسردگی، افت حافظه و احیاناً ضعف قوای جسمانی شود. لذا داشتن ارتباط به صورت مجازی با بیرون از خانه بسیار لازم و ضروری است. در این شرایط، بهترین رویکرد جهت پیشگیری از وقوع مشکلات، استفاده از ابتکارات ونوع آوری با بکارگیری امکانات مجازی و تکنولوژی می باشد.

انجمن دمانس و آلزایمر ایران خود را موظف می داند که با همکاری مسئولین محترم ستاد علوم شناختی ریاست جمهوری و شهرداری منطقه پنج به عنوان پایلوت در ماه جهانی آلزایمر مصادف با 21سپتامبر( 31 شهریور) و روز جهانی سالمند مصادف با30 سپتامبر(9 مهر )که در این ماه قرار دارد ،ضرورت به وجود آوردن ابزارها و وسایل آموزشی، شناختی و توانبخشی ذهنی و جسمی را به طور مجازی با همکاری مسئولین محترم سازمان های نام برده شده به خصوص در زمان دوران سخت کوید 19 را جزء یکی از برنامه های اصلی خود قرار دهد، زیرا علاوه بر افراد مبتلا به انواع دمانس و خانواده آنان ، برای جامعه سالمندی کشور نیز یکی از الزامات مهم محسوب می شود.

خودتان را لحظه ای به جای افراد مبتلا تصور کنید: از زمانی که صبح بر می خیرند و هیچ اشرافی به زمان و مکان و.. ندارند و مقادیری از فعالیت های روزانه، مهارت های مختلف را به یاد نمی آورند و برای انجام کارهاباید تلاش بسیار کنند، اضطراب، ترس و سردرگمی تمام وجودشان را در بر می گیرد.

پس هر فکر نو درجهت یاری رسانی به آنان ارزشمند است

- در نظر داشته باشید که مغز انسان در سنین بالا نیزهر روز سلول های زیادی را تولید می کند که قابلیت آموزش دارند

- هر نوع آموزش و تمرین توانبخشی ذهنی که مغز را فعال نگاه دارد مفید است

- هر نوع آموزش و تمرین ورزشی که اندام ها ی سالمندان و افراد مبتلا به دمانس را تقویت کند سودمند است

شما جوانان مبتکر و خلاق می توانید با نوآوری های خود سالمندان در معرض خطر به مشکلات شناختی و افراد مبتلا به دمانس و بیماری آلزایمر را توانمند سازید تا آن ها میان عزیزان خود با کرامت، استقلال واحترام به زندگی ادامه دهند و فراموشی باعث کنار گذاشتن آن ها از اجتماع، جمع دوستان و خانواده نشود.

زمان ارسال برنامه ها تا 15 مهر ماه لغایت 30 مهر ماه، بررسی آثار ارسال شده و انتخاب نفرات برتر میباشد.

لازم به ذکر است که جوایز 3 نفر به شرح ذیل در نظر گرفته شده است:

نفر اول 000/000/30 ریال

نفر دوم000/000/20 ریال

نفر سوم000/000/10 ریال

متن کامل خبر