1398-1-25

گروه های حمایت کننده (Support Groups)

گروه های حمایت کننده لازمه و نیاز امروز بیماری آلزایمر می باشد.


مراقبت از افراد مبتلا به دمانس و بیماری آلزایمر به دلایل زیر طاقت فرسا ست؛

- آسیب غیر قابل بازگشت و در عین حال پیشرونده ی مغز یعنی مهمترین عضو بدن که مسئول نظارت بر سایر اعضاء و سیستم های بدن است.

- عدم وجود درمان قطعی

- تاثیرات گسترده بیماری و ایجاد اختلال در تمامی عملکردها(شناختی/ روانی/ رفتاری /فیزیکی/...)

از آنجا که این وضعیت برای فرد مبتلا و خانواده وی دشوار و پر تنش است؛ متضمن صرف هزینه های مادی و معنوی گزافی خواهد بود که از جمله آنها می توان به از دست رفتن فرصت های زندگی؛ خستگی، فرسودگی، نا امیدی و آسیب های جدی به سلامت جسم و روان مراقبان اشاره کرد.

در تمامی کشورهای دنیا انجمن های دمانس و بیماری آلزایمر اقدام به برگزاری کلاسهایی تحت عنوان گروه های حمایتی (support groups) می کنند.

هر گروه حمایت کننده متشکل است از تعدادی مراقب (افرادی از خانواده فرد مبتلا که بیشترین زمان مراقبت و حمایت را از فرد برعهده دارند) و هدف اصلی از تشکیل آن ايجاد فرصتي است جهت آشنایی مراقبان با يكديگر و آگاهي از مشكلات، مسائل و چالش‌هاي پيش رو.

اهداف گروه در رابطه با فرد مبتلا: آشنایی با بیماری با استفاده ازجزوات آموزشي، تخليه هيجانات منفي، ارائه راهکارهایی جهت افزایش کیفیت زندگی و برنامه ریزی برای آینده.

اهداف آموزشی و حمایتی گروه در رابطه با مراقبان: انتقال تجربيات عملي، بيان احساسات، نيازها و نگراني ها در فضايي حمايت كننده و غير قضاوتي، آموزش روشهاي حفظ سلامت جسماني و رواني خود، ايجاد فرصتي جهت برقراری ارتباط اجتماعي و دوری از انزوا.

اهداف گروه در رابطه با اجتماع: انعكاس و انتقال نيازها و مشكلات مراقبان و افراد مبتلا به مراكز و سازمانهاي مرتبط دولتي و غيردولتي و در صورت امكان جلب مشاركت و حمايت آنان با کمک خود افراد مبتلا و مراقبانشان به عنوان صاحبان اصلی انجمن آلزایمر ایران و استفاده از تجربیات، دانش وحضور فعال آنان در فعالیتهای مختلف انجمن.

گروههای حمایت کننده در انجمن آلزایمر ایران:

تعداد جلسات : گروههای حمایتی در انجمن آلزایمر ایران در طول حداکثر ده جلسه و بصورت یکبار در هفته و بر اساس مرحله ای که فرد مبتلا در آن قرار دارد تشکیل و در هر هفته موضوع مشخصی به بحث گذاشته می شود. (جزوات مربوط به مراقبان افراد مبتلا در مرحله پیشرفته بیماری شامل مطالب آموزشی مورد نیاز این افراد مانند اشکال در بلع، زخم بستر، عفونت ریه و ...... است).

نحوه گزینش افراد در گروههای همگن و مناسب : چینش افراد در گروه به وسیله یک جلسه مشاوره فردی با مراقب ( و در صورت امکان فرد مبتلا) انجام می گیرد. هدایت و راهبری گروه بر عهده یک نفر کارشناس است که دو بعد آموزشی و حمایتی را در بر می گیرد.

در هر جلسه علاوه بر ارائه جزوات آموزشی با موضوعات مشخص افراد فرصت بیان نظرات، تجربیات و خاطرات خود را دارند و یا مسائل خود را مطرح کرده و از کارشناسان جلسه یا حتی سایر اعضاء راهنمایی دریافت می کنند. جزوات گروه به گونه ای طراحی شده است که شما را در مسیر بیماری آلزایمر کمک نماید. بسیاری از مشکلات عملی که در روزهای آتی با آن مواجه خواهید بود را برایتان شرح می دهد و همزمان با پیشرفت بیماری، اطلاعات واقعی و صریح از مراحل مختلف را در اختیارتان میگذارد.

عناوین جلسات:

جلسه اول – معارفه و آشنایی اعضاء با یکدیگر

جلسه دوم – آشنایی با بیماری آلزایمر

جلسه سوم – زندگی با بیمار و نحوه ارتباط با بیمار

جلسه چهارم –مراقبت روزانه

جلسه پنجم – چگونه مواجهه با مشکلات رفتاری

جلسه ششم – روشهای فعال نگهداشتن بیمار و برنامه ریزی برای بیمار

جلسه هفتم – مراقبت مرحله سوم بیماری

جلسه هشتم – مراقبت از خود ۱

جلسه نهم – مراقبت از خود۲

جلسه دهم – توانبخشی ذهنی – مرور و تکمیل مطالب

گروههای حمایت کننده و کارگاههای ماهانه:

با توجه به اینکه مراقبان، سطوح بالایی از فشار عصبی را تجربه می کنند به منظور حفظ و ارتقاء سلامت روان ایشان، پس از اتمام دوره هفتگی جلسات، کارگاههای آموزشی مهارت های مدیریت فشار عصبی تشکیل می گردند.

روش عضو گیری و شرکت در گروههای حمایت کننده:

مراقبان و افراد مبتلا می توانند با عضویت در انجمن برای شرکت در گروههای حمایت کننده هفتگی اسم خود را در فهرست مورد نظر ثبت کنند تا در اسرع وقت ضمن تماس با آنها امکان مشاوره فردی و سپس شرکت در گروههای حمایتی فراهم شود. پس از اتمام دوره ی ده جلسه ای با عضویت در کمیته مراقبان امکان شرکت افراد در کارگاههای ماهانه ایجاد می گردد.

برنامه های آتی برای گروههای حمایت کننده:

نیازها، پیشنهادات و انتقادات شما مراقبان گرامی می تواند سهم عمده ای در برنامه ریزی های آتی کمیته مراقبان داشته باشد؛ بنابراین از شما تقاضا داریم از طریق راههای ارتباطی زیر با ما در تماس باشید:

تلفن انجمن: 44633555، 44630652

تلفن مشاوره و امور بیماران : 44645510

Email :info@iranalz.ir

اخبار و فعالیت های گروه های حمایت کننده مراقبین در سال 1398
اخبار و فعالیت های گروه های حمایت کننده مراقبین در سال 1397
اخبار و فعالیت های گروه های حمایت کننده مراقبین در سال 1396
اخبار و فعالیت های گروه های حمایت کننده مراقبین در سال 1395