1398-1-25

مرکزتوانبخشی و مراقبت روزانه قاصدک

مرکز جامع توانبخشی و مراقبت روزانه قاصدک

مرکز جامع توانبخشی و مراقبت روزانه قاصدک با مجوز از سازمان بهزیستی کشور به عنوان سنبل و نمونه مراکز ویژه افراد مبتلا به دمانس و بیماری آلزایمر در ایران مشغول فعالیت می باشد. مسئولین انجمن آلزایمر ایران با ایجاد فضای مناسب و برنامه ریزی فعالیت های توانبخشی ذهنی و کاردرمانی تلاش می کنند تا از افت حافظه افراد مبتلا پیشگیری نموده و از این طریق کیفیت زندگی افراد مبتلا و خانواده ها را ارتقا بخشند و در نهایت از وابستگی زودهنگام افراد مبتلا به خانواده ها جلوگیری نمایند.

درحال حاضر در روزهای شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8 صبح الی 14:30 آماده ارائه خدمات به مبتلایان به دمانس و بیماری آلزایمر می باشد. بخشی از برنامه های هدفمند و خدمات ارائه شده سال جاری این مرکز که در محیطی شاد و صمیمی باحفظ استقلال و کرامت انسانی سالمندان و باور های دینی، اعتقادات مذهبی، علایق وسلایق ایشان زیر نظر کارشناسان و مربیان اجرا شده است به شرح زیر به اطلاع می رسد.


- بررسی وضعیت سلامت مددجویان مرکزبه صورت روزانه شامل کنترل فشار خون، نبض، وزن، بهداشت ... توسط کارشناسان پرستاری .

- برسی خلق، اختلالات رفتاری، انجام تست های روانشناختی و ارائه راهکارهای مطلوب روانشناس مرکز.

- برگزاری جشن تولد مددجویان باحضور خانواده و اعیاد مانند تولد امام علی (ع) و روز پدر، عید سعید فطر،... با موسیقی سنتی و بصورت زنده با هدف تداعی خاطرات ایجاد شور و نشاط ...


توانبخشي جسمي شامل حركات اندامها، نرمش، فعاليت با ابزارهای ورزشي، كيسه شن، پرتاب حلقه، توپ و..... به منظور حفظ توانايي باقیمانده و تقويت قواي جسمانی، كسب اعتماد به نفس، ايجاد شور و هيجان، شادابي و آرامش، خوابي آرام در شب، حفظ تعادل به ويژه تقویت اندام تحتاني به منظور پيشگيري از زمين خوردن، افسردگی و انزوای اجتماعی سالمندان در يك فضایی صميمي و آرام.


توانبخشی ذهنی شامل دعا و نیایش، خواندن قرآن، شعر از حفظ توسط مددجویان، خواندن تیتر های درشت مانند هفته نامه سلامت، نوشتن، گوش كردن داستان كوتاه به منظور تقویت حس شنیداری و توجه و تمرکز، كسب اعتماد به نفس و خودباوري، بیان خاطرات، حل جدول کلمات عمومی به صورت گروهی، بيان اسامي دخترانه و پسرانه، اعضای خانواده، اشياء وسایلی كه روزانه با آنها سرو كار داريم.

- استفاده از ابزار و كارتهاي تحریک حافظه، انجام محاسبه رياضي برابر فرم های طراحی شده، بگارگيري ضرب المثلها و استعارات، بیان چیستان و لطیفه جهت تحریک حافظه، تقويت تفكر انتزاعي، بازشناخت و یادآوری.

- تحريك حواس چشایی، بویایی، لامسه، شنیداری (گوش کردن به صداها، موسیقی، داستان و شعر...) حس بینایی با تصاویر گل ها، رنگ ها...

- فعاليتهاي هنری و دستي با خمير، انجام نقاشي و رنگ‌آميزي، انواع كار دستي، برش تصاوير به منظور تقويت توانايي دست و انگشتان، نرم شدن و انعطاف مفاصل، تطبيق چشم با دست،... نمونه هایی از فعالیت های هدفمند مرکز جامع توانبخشی و مراقبت روزانه قاصدک می باشد..


*خانواده های محترم مددجویان مبتلا به دمانس و بیماری آلزایمر می توانند جهت مشاوره در زمینه بیماری ، مراقبت از خود و بیمار و کسب آگاهی از نحوه پذیرش با شماره 44694439 تماس حاصل نمایند.


باشد تا بتوانیم الگوی عملی و مناسبی برای سازمان های دیگر فراهم آوریم بطوریکه علاوه بر خدمات توانبخشی ، حفظ شاءن ، احترام و عزت عزیزان مبتلا به آلزایمر نیز همواره سرلوحه امور قرار گیرد.


شرایط پذیرش مددجو

برنامه های مرکز