نحوه تشخیص

آزمایشات تشخیص طبی از طریق مجموعه سنجش و ارزیابی دقیق و حذف دلایل احتمالی دیگر انجام می گیرد:

آزمايش تيروئيد عملكرد غده تيروئيد را ارزيابي مي كند. مشكلات تيروئيد از جمله شايع ترين علل دمانس برگشت پذیر هستند.

آزمون پانكچر کمری (LP) یا نمونه برداری از مایع نخاعی ستون فقرات براي تشخيص عفونت های مربوط به سيستم عصبي مركزي (مثل سیفلیس) نقش مهمي بازي مي كند و حتي ممكن است ناهنجاري را نیز آشكار سازد.

EEG یا نوار الكتريكي مغز، فعاليت الكتريكي مغز را ثبت مي كند كه توسط الکترود های كوچكي به سر متصل مي شود. اين عمل بدون درد انجام مي شود اما ممكن است باعث گيج شدن فرد فراموشكار شود. اين روش در تشخيص دليريوم كمك كرده هم چنين شواهدي را دال بر عملكرد ناهنجار مغز فراهم مي آورد.

اسکن مغز : اسکن مغز انواع مختلف دارد که عبارتند از:

  • سی تی اسکن(CT): در این روش به وسیله کامپوتر و اشعه ایکس، از مغز عکسبرداری می شود.
  • ام . آر . آی (MRI): تصاویری که با استفاده از امواج رادیویی بدن و آهن ربایی قویی که در دستگاه عکسبرداری نصب شده است، گرفته می شود.
  • اسپکتSPECT: بر خلاف دو روش ذکر شده که از ساختار مغز عکس برداری میشود، در این روش از گردش خون در مغز تصویر برداری می شود.

همه اين روش ها اغلب براي تشخيص نیز استفاده می شوند اما از آنجاییكه گران هستند، پزشك از بعضي از این آزمایش ها آن هم در صورتي كه به اطلاعات بيشتري نياز داشته باشد استفاده مي كند.

براي انجام اين اسکن ها فرد روي تختي مي خوابد و سرش در دستگاهی قرار مي گيرد كه شبيه به يك سشوار بزرگ است. اين روش دردناك نيست اما ممكن است پر سرو صدا باشد و فرد مبتلا را آشفته کند.

در اين صورت يك مسكن ملايم مي تواند به فرد كمك كند تا آرام شود. در بعضي شيوه ها مانند پانكچر كمري ( LP) و يا تزريقات رنگي براي CT اسكن رضايت شما ضروری ست زیرا ممكن است عوارض جانبي داشته باشد. اين شيوه ها به ظاهر خطرناك به نظر مي رسد اما در واقع شيوه هاي ايمني هستند. تاريخچه پزشكي فرد همراه با معاينات باليني و نورولوژيكي و آزمايشگاهي، عوامل شناخته شده دمانس را روشن مي كند. ارزيابي هاي ديگر، توانايي هاي بيمار را نيز مشخص ساخته و به شما كمك مي كند تا براي آينده او و خودتان برنامه ريزي نمائيد.

ارزيابي روانپزشكي و رواني اجتماعي بر پايه مصاحبه هايي با شخص و خانواده اش مي باشد. اين ارزيابي ها مبناي برنامه ريزي ويژه براي مراقبت از افراد مبتلا است.

1 دیدگاه

  1. کاش در مورد پرسشنامه ها و task های پیش بینی کننده و تشخیصی و شدت AD هم اشاره کنید توی مقالاتتون

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر