کنترل وضعیت دندان ها

پوسیدگی دندان نتیجه جمع شدن پلاک دندان بر اثر مصرف غذا و نوشابه های دارای مواد قندی می باشد. باکتری های موجود در پلاک ها از قند موجود در مواد خوراکی تغذیه کرده و اسید تولید می کنند که موجب پوسیدگی می شود. دندانپزشکان توصیه می کنند مصرف مواد قندی فقط در زمان صرف غذا و به دو تا سه دفعه در روز محدود شود، زیرا دفعات مصرف مواد قندی از مقدار مصرف آن مهم تر است. رعایت این نکته به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند. لازم به ذکر است قندهای پنهان در غذاها یا قندهایی که به غذا و نوشابه ها اضافه می گردد، نیز می تواند به پوسیدگی دندان منجر شود.

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان یک رژیم غذایی سالم، بهداشت مناسب دهان و استفاده از خمیردندان و دهانشویه حاوی فلوراید توصیه می شود.

مکمل های انرژی زا حاوی نوعی قند به نام ساکاروز می باشد. اگر از این نوع غذاهای کمکی بطور مداوم استفاده می شود، تمیز نگهداشتن دندان ها توصیه میشود.

از بین رفتن تدریجی لثه ، باعث افزایش پوسیدگی دندان در مرز تاج و لثه (اصطلاحا گردن دندان) می شود. این پدیده را می توان با مراعات بهداشت دهان و دندان و کنترل مصرف مواد قندی کم کرد یا از بین برد.

زمانی که مکمل های غذایی برای شخص تجویز می شود، بهتر است برای سالم نگهداشتن لثه و دهان با دندانپزشک مشاوره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر