الفبای دمانس

اگر شما از فرد مبتلا به دمانس مراقبت می کنید از هفت راهکار برای حفظ ایمنی و راحتی آن ها در ماه های سرد زمستان می توانید استفاده کنید.

زمستان به ویژه برای افرادی که با دمانس زندگی می کنند زمان سختی تلقی می شود. هوای نامناسب و کاهش دما می تواند چالش های خاصی  را به وجود آورد و بعضی وقت ها علائم را موقتا بدتر کند. به علاوه، افراد مبتلا به دمانس همیشه قادر نیستند بگویند که احساس سرما می کنند و یا تشخیص نمی دهند که سردشان هست.

7 راهکار زیر می تواند در سرما  به فردی که با دمانس زندگی می کند کمک کند:

1- مطمئن شوید که فرد لباس مناسب به تن دارد

فرد مبتلا به دمانس همیشه به خاطر نمی آورد که در زمستان باید لباس مناسب بپوشد. بنابراین مهم هست که از پوشش آن ها مطمئن شوید. پوشیدن لایه لایه کمک می کند تا گرم بمانند و بهترین جنس برای حفظ حرارت بدن کتان، پشم و الیاف مصنوعی گرم نگهدارنده می باشند.

مهم هست افراد مبتلا به دمانس را کمک کنید تا بتوانند لباس خود را انتخاب کنند. از نظافت و آرامش آن ها اطمینان حاصل کنید زیرا از این طریق فرد هویت و سبک شخصی خود را مطرح می کند.

اگر از منزل خارج می شوید به یاد داشته باشید که بیشتر حرارت بدن از راه سر و گردن از دست می رود. بنابراین کلاه و شال گردن فراموش نشود. چنانچه زمین برفی و یخی هست حتما از چکمه های عاج دار استفاده شود.

2- دمای اطاق را گرم نگه دارید

سعی شود در طی روز، اطاق های مورد استفاده گرم نگهداشته شوند مثلا 20 درجه سانتیگراد مطلوب هست.

به غیر از گرمایش با توجه به منافذ جریان هوا، عایق سقف و پرده های مناسب می توان درجه حرارت را ثابت نگه داشت. گذاشتن یک پتو در دسترس فرد مبتلا می تواند کمک حال باشد و زمانی که احساس سرما می کند از آن استفاده نماید. در شب، از کیسه آب گرم یا پتوی برقی استفاده شود تا رختخواب را گرم کند.

3-تشویق کنید تا مرتب حرکت کند

حرکت می تواند به گردش خون کمک کند و فرد احساس گرما کند. اگر بتوانید فرد را تشویق کنید تا هر ساعت کمی به ایستد و راه برود می تواند تاثیر گذار باشد.

اگر راه رفتن مشکل و یا در هوای سرد نمی توان بیرون رفت کافی هست اگر به فرد بگوئید که دست ها و پا های خود را حرکت دهد یا انگشت های پا را تکان دهد.

4-بیشترین استفاده را از نور روز ببرید

در زمستان در اثر کاهش نور آفتاب، فرد مبتلا به دمانس دچار افزایش اضطراب، سر در گمی و حتی افسردگی می گردد.

شما می توانید در زمانی که نور آفتاب می تابد فرد را در معرض آن قرار دهید. اگر امکان دارد بیرون بروید – یک راه کوتاه در خیابان های اطراف و یا نشستن در حیاط یا پارک می تواند اثر شگفت انگیزی داشته باشد.

حتما در طی روز پرده ها باز باشند تا اتاق نور به اندازه کافی داشته باشد. شما می توانید مبل فرد مبتلا را در کنار پنجره قرار دهید تا برایش روشن باشد. همان طور که تور کم می شود چراغ ها را روشن کنید.

5-نظم برنامه روزانه را رعایت کنید

تغییر بزرگ در برنامه روزانه می تواند فرد مبتلا را آشفته یا مضطرب کند.

اگر مجبور می شوید در زمستان به علت کوتاه بودن روز، تغییراتی در برنامه روزانه فرد مبتلا به دمانس بدهید مانند تغییر در ساعت استراحت بعد از ظهر و یا زمان پیاده روی حتما سعی کنید که به مرور ایجاد شود.

6-در هوای برفی و یخی مواظب باشید

مشکلات دیداری می تواند مسائل را برای فرد مبتلا پیچیده تر کند زیرا او ممکن هست قسمت های یخ بسته روی پیاده رو را تشخیص ندهد یا شاید یادش رفته باشد که برف سطح را لیز تر می کند.

اگر شما برای پیاده روی در شرایط برفی بیرون رفته اید مراقب فرد مبتلا باشید. تشویق کنید تا قدم های کوتاه تر بردارند و آهسته تر ازمعمول به پیاده روی ادامه دهند

7- خوردن و نوشیدن به طور منظم

گرم نگاهداشتن انرژی زیادی را مصرف می کند و خانه گرم خطر کم آبی را افزایش می دهد. مهم هست که افراد مبتلا به دمانس  در زمسنان به طور منظم وعده های غذائی مصرف کنند و به اندازه کافی مایعات بنوشند.

وعده های کوچک در طی روز می تواند به نگاه داشتن سطح انرژی کمک کند و  مصرف نوشیدنی های گرم آن ها را در دمای مناسب نگه می دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر